Trwa ładowanie...

Mieszkaniec Wałbrzycha znalazł w lesie wór monet

• Mieszkaniec Wałbrzycha natknął się w lesie na wór monet
• Znalezisko przyniósł do urzędu miasta

Mieszkaniec Wałbrzycha znalazł w lesie wór monetŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2nfsrn
d2nfsrn

Worek zabytkowych monet przyniósł do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu mieszkaniec miasta. Oznajmił, że znalazł skarb w lesie. To prawdopodobnie czeskie grosze. Monet jest ponad 1300 - podaje radio RMF FM.

Mężczyzna znalazł skarb w lesie na granicy Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że to czeskie grosze z XIII wieku. Monety są wykonane ze srebra. To dość popularny zabytek - mówi Wiesław Basa z Urzędu Miejskiego.

Nie wiadomo, czy odkrywca liczy na znaleźne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mężczyzna wcześniej chciał zostawić skarb w muzeum. Tam odesłano go do konserwatora zabytków, skąd trafił do biura rzeczy znalezionych Urzędu Miejskiego.

Teraz urzędnicy muszą oczyścić monety i skatalogować. Każda zostanie sfotografowana i wyceniona. O znalezisku powiadomiony zostanie także konserwator zabytków. Specjaliści ocenią wartość znaleziska.

Grosze czeskie, zwane także praskimi, były bite do XVI wieku. To jedna z najpopularniejszych monet obiegowych w średniowiecznej środkowej Europie. Bito ich nawet kilkanaście milionów rocznie.

d2nfsrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nfsrn