Trwa ładowanie...

Marcin Makowski: Kontrowersyjne wideo na profilu senatora PiS. "Jak Żyd Żyda gonił na śmierć"

Na profilu facebookowym senatora Waldemara Bonkowskiego zostało udostępnione nagranie, zmontowane z nazistowskich materiałów propagandowych. Przedstawia żydowskich kapo, którzy brutalnie obchodzą się z rodakami. Był to jednak materiał wyreżyserowany przez samych Niemców. Film podpisano: "Jak Żyd Żyda gonił na śmierć".

Marcin Makowski: Kontrowersyjne wideo na profilu senatora PiS. "Jak Żyd Żyda gonił na śmierć"Źródło: Youtube.com
d4i5mrz

Materiał, który pojawił się w mediach społecznościowych senatora Prawa i Sprawiedliwości, został udostępniony z profilu innej osoby. Choć widzimy w nim agresywne zachowanie żydowskiej policji w warszawskim getcie, w rzeczywistości był to materiał wyreżyserowany przez niemieckich speców od propagandy.

W maju 1942 roku, dwa i pół roku po założeniu getta w okupowanej stolicy polski i chwilę przed wysłaniem 300 tys. jego mieszkańców do obozu koncentracyjnego w Treblince, niemiecki aparat państwowy wysłał za jego mury ekipę filmową, której zadaniem było takie przedstawienie Żydów, aby niemiecka publiczność była przekonana o brutalności kapo wobec ludności cywilnej getta.

Produkcji jednak nigdy nie ukończono, a rolka filmowa przeleżała w archiwum filmowym NRD przez ponad 50 lat, podpisana po prostu jako: "Getto". Dopiero pod koniec pierwszej dekaty lat dwutysięcznych dotarła do niego młoda izraelska dokumentarzystka Yael Hersonski, odpowiednio montując materiał i opatrując komentarzem.

d4i5mrz

Tak powstała produkcja "A Film Unfinished" - "Niedokończonego Filmu", który właśnie w kategorii dokumentalnej zdobył prestiżowe nagrody branżowe, m.in. 2010 Sundance Film Festival Winner for World Cinema Documentary Editing, czy 2010 Hot Docs Winner for Best International Feature. Produkcja została zauważona również podczas niemieckiego Berlinale.

Jej kontekst antysemicki nie został jednak dostrzeżony przez senatora Waldemara Bonkowskiego, który powycinane fragmenty, opatrzone wesołą muzyką klezmerską, udostępnił na Facebooku.

"W trakcie wojny niemieccy Naziści weszli z kamerą do getta i nagrali propagandowy film, w którym bestialstwo przypisują Żydom, by wybielić swoje zbrodnie. Co robią Polacy 75 lat później? Udostępniają to nagranie jako dowód żydowskiej kolaboracji…" - napisał na profilu senatora jeden z internautów, Rafał Mielniczek.

Po moim tweecie, który zwrócił uwagę opinii publicznej na sprawę senatora, opisały ją niemal wszystkie media w Polsce, od "Faktu", przez Polsat po Onet. Kilka godzin później, w czwartek 22 lutego Waldemar Bonkowski został zawieszony w prawach członka PiS i klubu parlamentarnego PiS. To decyzja prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. O decyzji prezesa partii poinformowała dziś rzecznik Beata Mazurek. Sprawa ma związek z kontrowersyjnymi wpisami senatora w mediach społecznościowych.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d4i5mrz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i5mrz