Trwa ładowanie...
dskyoms
Andrzej Duda

Makowski: "Emerytury stażowe 'hitem' kampanii Dudy? Kancelaria Prezydenta zaskoczona" [NEWS]

Prezydent Andrzej Duda ma się zastanawiać nad wprowadzeniem tzw. emerytur stażowych, które chciałby uczynić jednym z najważniejszych postulatów przyszłej kampanii - podawały media. Jednak jak dowiaduje się Wirtualna Polska, Kancelaria Prezydenta nie podjęła takiej decyzji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (East News)
dskyoms

Świadczenia emerytalne uzależnione od stażu pracy - 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn - wg dziennika "Rzeczpospolita", który informował o tym pomyśle 27 listopada, mają stanowić nie tylko przedmiot pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (co na money.pl zdementował minister Stanisław Szwed), ale przede wszystkim - kluczowy punkt kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Na temat realnych kosztów i obaw związanych z faktycznym dalszym obniżaniem wieku emerytalnego pisałem już dosyć obszernie TUTAJ. W dużym skrócie, wszelkie zapewnienia związkowców, że jest to rozwiązanie nie niosące ze sobą dodatkowych kosztów, można skontrować zwróceniem uwagi na trzy obiektywne i łatwe do zmierzenia czynniki.

Andrzej Duda bez ogródek o Marianie Banasiu i jego ewentualnym odejściu

Niższy wiek emerytalny? Nie tędy droga

Po pierwsze: rosnące wyżej niż rewaloryzacje emerytur koszty utrzymania, po drugie: stale rosnącą długość życia przeciętnego emeryta, po trzecie: negatywny trend demograficzny, który przyczyni się do stopniowego obniżania świadczeń. Mogą one w 2080 r. spaść nawet do 23 proc. pensji. Dlatego tak konieczna jest aktywizacja zawodowa osób starszych w ramach "srebrnej ekonomii" oraz wprowadzanie impulsów finansowych, zachęcających do dłuższej pracy.

dskyoms

Moim zdaniem prezydent Andrzej Duda powinien powrócić do swojej obietnicy z 2015 r. i przyczynić się do podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich pracujących, co część osób może zachęcić do pozostania na stanowisku, a w konsekwencji do wyższej emerytury (każdy dodatkowy rok w zawodzie to jej wzrost o ok. 9 proc.). O emeryturach stażowych w kontekście kluczowego punktu kampanii prezydenckiej poza "Rzeczpospolitą" informował jednak również portal Business Insider, więc sprawa wydawała się być źródłowo potwierdzona.

Andrzej Duda dla WP: jeśli ktoś się czegoś boi, nie może być prezydentem

Emerytury stażowe? W Pałacu zaskoczeni

Jak udało mi się ustalić, Kancelaria Prezydenta nie podjęła jednak żadnej wiążącej decyzji co do walki o emerytury stażowe, a samą informacją, jakoby miały one stanowić "hit" czy "tajną broń" kampanii Andrzeja Dudy w 2020 r., była szczerze zdziwiona. Źródła WP w Pałacu Prezydenckim potwierdzają, że takie listy trafiają do kancelarii i temat pojawia się na spotkaniach z prezydentem. - Konsultujemy się w tej sprawie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - powiedział mój rozmówca.

dskyoms

Istotne są również wątpliwości konstytucyjne, które nie dotyczyły bezpośrednio istniejących już emerytur pomostowych. Chodzi bowiem o zapisane wyraźnie w art. 67 pkt 1. konstytucji kryterium przechodzenia na emeryturę, którym jest wiek, a nie staż pracy. "Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego" - czytamy, natomiast zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa.

I tutaj nie ma wątpliwości, że wobec licznych uwag w tej chwili w Pałacu nie ma decyzji o uczynieniu z emerytur stażowych najistotniejsze obietnicy wiosennej kampanii prezydenckiej. Chyba wypada się z tego powodu cieszyć.

Marcin Makowski dla WP Opinie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dskyoms

Podziel się opinią

Share
dskyoms
dskyoms