Trwa ładowanie...
d252dnu

Litewski historyk: w Holokauście uczestniczyło około 6 tys. Litwinów

• Historyk Alfredas Rukszenas: w Holokauście na Litwie uczestniczyło około 6 tys. osób
• Dotychczas na Litwie podawano liczbę 2055 osób uczestniczących w mordowaniu Żydów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Litewski historyk: w Holokauście uczestniczyło około 6 tys. Litwinów
(Wikimedia Commons, Fot: Pogrom w Kownie, 1941 r.)
d252dnu

W Holokauście na Litwie uczestniczyło około 6 tys. osób - oświadczył w poniedziałek litewski historyk Alfredas Rukszenas. Dotychczas litewskie Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu podawało liczbę 2055 osób uczestniczących w mordowaniu Żydów.

"Za uczestników Holokaustu należy uważać nie tylko tych, którzy pociągali za spust, ale również tych, którzy tworzyli listy Żydów, strzegli i konwojowali Żydów" - powiedział historyk Alfredas Rukszenas podczas dyskusji zorganizowanej w poniedziałek w Sejmie na temat zagłady Żydów na Litwie.

Rukszenas podkreślając, że "na Litwie nie było osób, które inicjowały Holokaust, że Litwini wykonywali tylko zadanie władz okupacyjnych", wskazał na konieczność przeprowadzenia dogłębnych historycznych badań i ustalenia, ile osób uczestniczyło w zagładzie, kto to był i jaką funkcję pełnił.

d252dnu

Zdaniem dyrektora Żydowskiego Centrum Kultury i Informacji w Wilnie Algisa Gurevicziusa, jeżeli teraz nie zostanie zbadana sprawa zagłady Żydów, cały naród litewski może być oskarżony o ich mordowanie.

W czerwcu przypada 75. rocznica początku realizacji operacji likwidacji litewskich Żydów. W czasie wojny w Holokauście na Litwie zginęło blisko 200 tys. Żydów, ponad 96 proc. społeczności żydowskiej.

Żydzi byli mordowanie na terenie całego kraju. Najwięcej zginęło w Ponarach, w lesie na obrzeżach ówczesnego Wilna. Sprawcami byli głównie Litwini, kolaborujący z Niemcami faszystowskimi z formacji wojskowej "Oddział Specjalny" (Ypatingas burys).

d252dnu

Podziel się opinią

Share
d252dnu
d252dnu