Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa ważniejszy od Jarosława Kaczyńskiego. Zwycięstwo jest miażdżące

Z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski jasno wynika - to pierwszy przywódca „Solidarności” odgrywał najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej w Polsce przed 1989 rokiem. Daleko znalazł się Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz.

Lech Wałęsa ważniejszy od Jarosława Kaczyńskiego. Zwycięstwo jest miażdżąceŹródło: East News, fot: Jakub Walasek/REPORTER
d2dwxhk
d2dwxhk

Od kilku lat na przełomie sierpnia i września - w okolicach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku - w Polsce odgrzewany jest temat: „Kto miał największe zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Żeby nie wdawać się w spekulacje, na panelu Ariadna oddaliśmy głos Polakom. Zapytaliśmy, kogo oni uważają, za osobę o największym znaczeniu i która z nich odegrała najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej.

Niektóre z osób, które znalazły się w naszym zestawieniu wycofały się już z aktywnego życia politycznego (Adam Michnik)
.

Innych nie ma już wśród nas (śp. prezydent Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i Jacek Kuroń)
.

d2dwxhk

Wreszcie zdecydowaliśmy się na umieszczenie w badaniu i takich polityków, którzy twierdzą, że wspomagali opozycję nie wydając wyroków skazujących. Teraz natomiast naprawiają to, co zrobili pozostali umieszczeni w badaniu (Stanisław Piotrowicz)
.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Każdy z ankietowanych mógł wskazać trzy najważniejsze - według siebie - osoby. Zdaniem uczestników badania bezapelacyjnym zwycięzcą jest Lecha Wałęsa (42 proc.). Jako drugi został wymieniony Jacek Kuroń 38 proc.), a trzeci Tadeusz Mazowiecki (33 proc.).

Daleko za tą trójką znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, a jeszcze niżej Antoni Macierewicz.

d2dwxhk

1 proc. badanych wymieniło Stanisława Piotrowicza. I to nie zwycięstwo Wałęsy, a ten procent zdobyty przez prokuratora stanu wojennego, a obecnie twarzy PiS w zmianach polskiego sądownictwa, jest chyba największym zaskoczeniem.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 31 sierpnia-3 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1073). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d2dwxhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dwxhk