Trwa ładowanie...

Kryjówka nazistów w argentyńskiej dżungli. Ukrywał się tam Martin Bormann?

Niezwykłe odkrycie archeologów z Argentyny. Głęboko w dżungli odkryli ruiny trzech budynków, które najprawdopodobniej służyły jako schronienie niemieckim nazistom, którzy zbiegli do tego kraju po II wojnie światowej. Na tym terenie mógł przebywać jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera i twórca SS, Martin Bormann.

Share
Kryjówka nazistów w argentyńskiej dżungli. Ukrywał się tam Martin Bormann?Źródło: Screen z Twittera
d2tvcux

Niezwykłe odkrycie archeologów z Argentyny. Głęboko w dżungli odkryli ruiny trzech budynków, które najprawdopodobniej służyły jako schronienie niemieckim nazistom, którzy zbiegli do tego kraju po II wojnie światowej. Na tym terenie mógł przebywać jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera i generał SS, Martin Bormann.

Badacze z Uniwersytetu w Buenos Aires oraz archeolodzy z Muzeum Andrésa Guacurarí odkryli ruiny budynków niedaleko miejscowości Teyu Cuare przy granicy z Paragwajem. Na terenie zabudowań znaleziono między innymi niemieckie monety datowane na lata 1938-1941. Dodatkowo natknęli się na szczątki porcelanowej zastawy, która ma sygnaturę "Made in Germany".

- Podczas II wojny światowej naziści wcielali w życie sekretny plan budowania kryjówek dla najważniejszych osób w kraju. Miał to być plan awaryjny w przypadku porażki. Budowano je w niedostępnych miejscach, takich jak pustynie, wysoko w górach, na urwiskach i klifach oraz w środku dżungli - jak w tym przypadku - powiedział w rozmowie z argentyńską gazetą "Clarin" główny archeolog wyprawy Daniel Schavelzon.

d2tvcux

Badacze dodają, że już sam kształt i charakter zabudowań sugeruje, że były to dobrze rozplanowane kryjówki. Zostały postawione w strategicznym miejscu, mają panoramiczny widok na okolicę, bardzo grube mury, które nie występują w lokalnym budownictwie, oraz kilka sprytnych przejść, które umożliwiają natychmiastową ucieczkę w kierunku graniczącego z Argentyną Paragwaju.

Dodatkowo, archeolodzy przeprowadzili badania wśród mieszkańców okolicznych miasteczek i wsi. Z danych, które zebrali, wynika, że na tych terenach mógł przebywać jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera i twórca SS, Martin Bormann.

Wielu nazistowskich zbrodniarzy uciekło właśnie do Argentyny. Jedną z osób, która zbiegła do tego kraju był Adolf Eichmann. Agenci izraelskiego Mossadu odnaleźli go jednak w 1960 roku, uprowadzili i przewieźli do Izraela, gdzie został skazany na karę śmierci.

W Argentynie ukrywali się również: Josef Mengele, Erich Priebke, Walter Kutschmann, Eduard Roschmann czy Alois Brunner.

d2tvcux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tvcux
d2tvcux