Trwa ładowanie...

Kościół zmieni treść "Ojcze nasz"? Polacy tego nie chcą

"Ojcze nasz" ma zostać takie, jak było na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków, amen – powiedział polski katolik. Polscy wyznawcy Chrystusa nie chcą zmian w najważniejszej modlitwie swojej religii.

Kościół zmieni treść "Ojcze nasz"? Polacy tego nie chcąŹródło: PAP, fot: Paweł Kula
d2vdgll
d2vdgll

Zamiast "nie wódź nas na pokuszenie" Włosi mogą już niedługo mówić "nie opuszczaj nas w pokusie". Tę zmianę treści najważniejszej modlitwy przeprowadzili włoscy biskupi. Trafiła do nowej wersji Mszału Rzymskiego, czeka na zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską.

Po co zmiana? Według papieża Franciszka, który zwrócił na to uwagę już w grudniu ubiegłego roku, "nie wódź nas na pokuszenie" sugeruje, że to Bóg kusi człowieka i prowadzi do grzechu.

"Nie pozwól mi ulec pokusie, ponieważ to ja jej ulegam, a nie Bóg, który wodzi mnie na pokuszenie, a potem patrzy, jak upadam" – tak powinno brzmieć według papieża tłumaczenie.

W nowej wersji modlitwy Bóg jest już tym, kogo modlący się prosi o pomoc w oparciu się pokusie grzechu. Podobną zmianę wprowadziły już episkopaty Francji i Belgii.

d2vdgll

A w Polsce?

A w Polsce po staremu. Jeszcze w marcu 2018 r. tzw. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski podkreślała, że ze zmianą woli poczekać na decyzję Watykanu. I czeka. Co na to wierni? Sprawdziliśmy.

Wynik badania w panelu Ariadna: Polacy nie chcą zmian w "Ojcze nasz" WP.PL
Wynik badania w panelu Ariadna: Polacy nie chcą zmian w "Ojcze nasz" Źródło: WP.PL, fot: WP

Według badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna ponad połowa Polaków (51 proc.), którzy oddali głos w badaniu, jest przeciwna jakimkolwiek zmianom w treści "Ojcze nasz". Głos za zmianą modlitwy oddało zaledwie 20 proc. ankietowanych. Aż. 29 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 16 –19 listopada 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1082). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d2vdgll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdgll

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj