ycipk-4n5rgs

Kociszewski: Polska pozbawiła Netanjahu sukcesu. To koszt "wybryku" szefa dyplomacji Izraela (Opinia)

Premier Benjamin Netanjahu zapłacił cenę polityczną za burzę w relacjach z Polską. Odmowa udziału Warszawy w szczycie w Jerozolimie pozbawiła go przedwyborczego sukcesu. W obecnej sytuacji Polska nie zrobi nic, żeby w jakikolwiek sposób stworzyć nawet pozory poparcia dla niego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premierzy Wiktor Orban i Benjamin Netanjahu spotkali się w Jerozolimie
Premierzy Wiktor Orban i Benjamin Netanjahu spotkali się w Jerozolimie (Reuters / Agencja Forum)
ycipk-4n5rgs

Grupa Wyszehradzka i Izrael od dłuższego czasu miały prowadzić rozmowy o otwarciu przedstawicielstwa dyplomatycznego w Jerozolimie. Według izraelskiego radia publicznego negocjacje były już bardzo zaawansowane, a decyzja miała zostać ogłoszona podczas szczytu z udziałem premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji w Izraelu. Byłoby to ważnym osiągnięciem dla Benjamina Netanjahu w ramach kampanii przed zaplanowanymi na 9 kwietnia wyborami do parlamentu, Knesetu. Premier mógłby chwalić się tym, że cztery kraje Unii Europejskiej w praktyce uznały miasto za stolicę państwa żydowskiego, choć ich ambasady nadal znajdują się w Tel-Awiwie.

- Nasza otwartość na ten postulat po wybryku Katza spadła z 0 do (-3) – mówi Wirtualnej Polsce przedstawiciel polskiego rządu podkreślając, że wszelkie przecieki po stronie izraelskiej należy interpretować jako część kampanii wyborczej premiera Netanjahu.

ycipk-4n5rgs

To byłoby posunięcie bez precedensu, gdyż Grupa Wyszehradzka nie posiada żadnych innych przedstawicielstw na świecie. Zdaniem izraelskich dziennikarzy, szczegóły miały zostać uzgodnione podczas niedawnego spotkania w Bratysławie, jednak kryzys w relacjach z Polską zniweczył to posunięcie. W reakcji na słowa Netanjahu o kolaboracji Polaków z nazistami i późniejszą wypowiedź szefa dyplomacji Israela Katza o "wysysaniu antysemityzmu z mlekiem matki" delegacja z Warszawy nie wyleciała do Jerozolimy, szczyt oficjalnie się nie odbył i plan spalił na panewce.

Okrojone spotkanie "V4-1"

W rezultacie przywódcy pozostałych państw V4 polecieli do Izraela i rozmawiali z Netanjahu w formule nieoficjalnej. Przy tej okazji premier Węgier zapowiedział otwarcie misji handlowej, a szef rządu Słowacji – instytutu kultury w mieście, które jest jednym z najważniejszych punktów sporu pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Państwo żydowskie uważa całą Jerozolimę za swoją stolicę. Równocześnie Palestyńczycy chcą zbudować stolicę swojego państwa w arabskich, wschodnich dzielnicach anektowanych przez Izrael po Wojnie Sześciodniowej w 1967 r.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje zjednoczonej Jerozolimy za stolicę Izraela pomimo tego, że zarówno Kneset jak i siedziby ministerstw znajdują się w tym mieście. Z kolei ambasady mieszczą się w Tel-Awiwie. Powszechnie uważa się, że kwestia podzielonego miasta powinna zostać rozstrzygnięta w ramach izraelsko – palestyńskiego porozumienia pokojowego.

ycipk-4n5rgs

Prof. Zybertowicz o odwołanym szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Zobacz, dlaczego Izraelowi zależało na tym spotkaniu

Z tego powodu decyzja Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady USA z Tel-Awiwu do Jerozolimy spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem w Izraelu i wywołała kryzys w stosunkach z Palestyńczykami i głośne protesty w świecie arabskim. Kraje UE, w tym Polska, również tego posunięcia nie poparły.

Stąd izraelscy komentatorzy z pewnym sceptycyzmem podeszli do pomysłu otwarcia przedstawicielstwa Grupy Wyszehradzkiej. Ich zdaniem byłby to sposób Polski, Węgier, Czech i Słowacji na uniknięcie decyzji w sprawie przeniesienia ambasad, pomimo zdystansowania się od krytycznej wobec Izraela polityki UE oraz zapewnienia publicznego sukcesu premierowi Netanjahu.

ycipk-4n5rgs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Opinie
ycipk-4n5rgs
ycipk-4n5rgs
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4n5rgs