Trwa ładowanie...
d3v01o0

Kapitulacja PiS-u ws. Szydło. Wokół partii w PE roztoczono kordon sanitarny

Zamiast Beaty Szydło - europosłanka ze Słowacji. W czwartek Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kapitulację w walce o szefa komisji EMPL w Parlamencie Europejskim. "Kordon sanitarny" wokół partii stał się faktem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło i Zdzisław Krasnodębski padli ofiarami kordonu sanitarnego wokół PiS
Beata Szydło i Zdzisław Krasnodębski padli ofiarami kordonu sanitarnego wokół PiS (PAP/EPA, Fot: radosław pietruszka)
d3v01o0

Jedna z popularnych definicji określa szaleństwo jako robienie wciąż tych samych rzeczy oczekując innego rezultatu. W czwartek Prawo i Sprawiedliwość uniknęło pójścia tą drogą. Po dwukrotnie nieudanej próbie przeforsowania byłej premier Beaty Szydło jako szefowej komisji ds. zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. Zamiast niej nominowali Lucie Durisz Nicholsonovą, europosłankę z sojuszniczej Partii Sprawiedliwości i Wolności ze Słowacji. A Słowaczka szybko i łatwo uzyskała zgodę członków komisji.

Biała flaga PiS

Ruch PiS był racjonalny, ale jednocześnie był to akt kapitulacji. Przypieczętował bowiem swoisty "kordon sanitarny", który wokół partii roztoczyli liberałowie i lewica w Parlamencie Europejskim. Partie te od początku deklarowały, że nie dopuszczą do najważniejszych stanowisk w PE członków PiS za łamanie przez nich standardów praworządności.

d3v01o0

Jakby nie było to jasne, otwartym tekstem powiedziała to przewodząca obradom posłanka Agnes Jongerius z holenderskiej Partii Pracy (tej samej, do której należy Frans Timmermans).

"W końcu wybraliśmy Lucię Durisz Nicholsonovą na przewodniczącą komisji ds. zatrudnienia. Było to możliwe, bo EKR po dwóch nieudanych próbach zaproponował kandydata nienależącego do partii PiS" - napisała na Twitterze.

Przeczytaj również: Dlaczego PiS rzucił Szydło na pożarcie? W partii sami tego nie wiedzą

Właśnie z powodu takiego kordonu - tradycyjnie roztaczanego wokół najbardziej skrajnych partii - Zdzisław Krasnodębski nie został wiceprzewodniczącym Parlamentu, a Beata Szydło nie została przewodniczącą parlamentarnej komisji. Oczywiście, nie jest to kordon całkowity, bo pozycję wiceprzewodniczących w swoich komisjach uzyskali m.in. Witold Waszczykowski, a jednym ze skarbników PE został Karol Karski.

d3v01o0

Zobacz także: „PiS ograny podwójnie”. Wiceprezydent Warszawy ostrzega europosłów PiS

PiS nadal marginesem

Co ciekawe, PiS na kapitulacje zdecydował się późno. Sama Nicholsonova przyznała, że o swojej kandydaturze dowiedziała się dopiero w czwartek rano. Zaś kiedy dzień wcześniej pytałem Ryszarda Czarneckiego, czy w grę wchodzi wystawienie polityka z frakcji EKR ale nie z PiS-u, ten zdecydowanie odrzucał sugestie, zapowiadając, że "lewica nie może dyktować i ustalać porządków w naszej frakcji".

d3v01o0

Okazało się jednak, że trochę może. I przygody z Beatą Szydło jasno pokazują, że nawet po spektakularnie wygranych wyborach w Polsce, w instytucjach europejskich pozycja PiS nadal jest na marginesie, a konsekwencje łamania przez rządzących zasad demokracji w Polsce będą się ciągnąć jeszcze długo.

I nawet jeśli Ursula von der Leyen - w ramach wdzięczności za decydujące głosy PiS - przyzna Polsce ważną tekę w Komisji Europejskiej, nie musi to znacząco zmienić stanu gry. Każdego kandydata polskiej prawicy na komisarza czeka w PE ciężka przeprawa.

Przeczytaj również: Ursula von der Leyen zawdzięcza pozycję PiS-owi. Tylko co z tego?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v01o0

Podziel się opinią

Share

d3v01o0

d3v01o0