Jerzy Popiełuszko
Miejsce urodzenia: | Okopy |
Organizacje: | NSZZ Solidarność (kapelan) |
Jerzy Popiełuszko był polskim prezbiterem katolickim, działał jako kapelan "Solidarności" w Warszawie, walczył o prawa człowieka w czasie PRL. Inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa i według ustaleń śledczy przez te służby uprowadzony i zamordowany.
Jerzy Popiełuszko – rodzina
Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach w 1947 roku, początkowo miał na imię Alfons po walczącym w Armii Krajowej wuju Alfonsie Gniedziejce, które zmienił na Jerzy Aleksander w 1971 roku. Pochodził z rodziny rolniczej, jego rodzice Władysław i Marianna falmieli pięcioro dzieci i brali aktywny udział w działaniach antykomunistycznych.
Jerzy Popiełuszko – wykształcenie
Jerzy Popiełuszko był głęboko religijny, przystąpił do pierwszej komunii świętej i bierzmowania w 1956 roku. Ukończył liceum w Suchowoli w 1965 roku, a następnie wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, gdzie studiował rok nim został powołany do wojska. Jednostkę dla kleryków opuścił w 1968 roku, jednak w wyniku ciężkich warunków, jakie tam panowały, ciężko zachorował w 1970 roku, a problemy ze zdrowiem towarzyszyły mu od tego czasu wielokrotnie.
Święcenia kapłańskie Jerzy Popiełuszko przyjął w 1972 roku, pracował w parafii w Ząbkach (1972–1975), później do 1978 roku w Aninie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w ramach Studium Pastoralnego Instytutu Teologii Pastoralnej (1974–1976), a w 1978 roku został rozpoczął pracę jako duszpasterz środowisk medycznych.
Jerzy Popiełuszko – działalność w Solidarności
Jerzy Popiełuszko związał się z NSZZ Solidarność, wspierał robotników w czasie strajków, a w stanie wojennym prowadził działalność charytatywną. Stał się postacią znaną w Warszawie, stał się autorytetem wśród społeczeństwa, co nie podobało się władzom PRL, które potraktowały działania Jerzego Popiełuszki jako walkę z systemem. Ksiądz stał się obiektem inwigilacji Służby Bezpieczeństwa, 12 grudnia 1983 roku udał się na przesłuchanie, na które wezwano go kilka dni wcześniej.
Zarzucano mu umieszczanie w kazaniach treści politycznych i propagandę antypaństwową, po przesłuchaniu przeprowadzono rewizję mieszkania, do którego wcześniej podrzucono broń i inne nielegalne przedmioty. Jerzy Popiełuszko został wypuszczony z aresztu dzięki interwencji arcybiskupa w MSW, u Czesława Kiszczaka. Dzięki amnestii z 22 lipca 1984 roku nie odbył się też proces Popiełuszki.
Jesienią 1984 roku nasiliły się działania przeciwko Jerzemu Popiełuszce, włamywano się do jego mieszkania, śledzono go i uszkadzano jego samochód. 19 października 1984 roku Jerzy Popiełuszko wracał samochodem z Bydgoszczy do Warszawy, został wtedy uprowadzony przez agentów SB, pobity, a na koniec wrzucony do Wisły. Ciało znaleziono 30 października w okolicach Włocławka.
Jerzego Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, a w uroczystościach pogrzebowych brały udział znane osoby jak Lech Wałęsa, Adam Michnik czy Jacek Kuroń.
Jerzy Popiełuszko – beatyfikacja i kanonizacja
Już 5 listopada 1984 roku rozpoczęto próby zainicjowania procesu beatyfikacyjnego księdza Popierłuszki, oficjalnie został on otwarty w 1997 roku i trwał do 6 czerwca 2010 roku, kiedy Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. W 2014 roku rozpoczął się proces kanonizacyjny błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Komentarze