Trwa ładowanie...

IPN na tropie grobów ofiar obławy augustowskiej

Pion śledczy IPN zlokalizował miejsca leżące na drodze Giby-Rygol, gdzie mogą być pogrzebane ofiary obławy augustowskiej - pisze "Nasz Dziennik".

Share
IPN na tropie grobów ofiar obławy augustowskiejŹródło: Wikipedia, fot: Radosław Drożdżewski
d1nfc5f

Prokuratorzy z białostockiego IPN przeprowadzili już rekonesans na tej leśnej drodze w Puszczy Augustowskiej. - Do eksperymentu procesowego związanego ze śledztwem ws. zbrodni popełnionych w lipcu 1945 r. w wyniku obławy augustowskiej doszło 21 listopada - potwierdza prok. Janusz Romańczuk z tamtejszego IPN.

Jak relacjonuje "NDz", świadek obecny podczas eksperymentu wskazał miejsca, gdzie mogą znajdować się zwłoki osób, które miały zostać zastrzelone przez sowietów podczas prób ucieczki z transportu.

W czynnościach dot. wskazanych miejsc na leśnej drodze Instytut Pamięci Narodowej chce wykorzystać zrobione krótko po wojnie zdjęcia lotnicze z Centralnego Archiwum Wojskowego. Następnie zapadnie decyzja o ewentualnym przeprowadzeniu w tych miejscach odwiertów archeologicznych - podaje IPN.

Według zeznań świadków w lipcu 1945 r. to właśnie tą trasą jeździły sowieckie ciężarówki przewożące osoby aresztowane w trakcie obławy. Później, po około godzinie, wracały już puste.

d1nfc5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nfc5f
d1nfc5f