Trwa ładowanie...

Figurka Matki Bożej Bardzkiej starsza niż sądzono

• Nowe badania wskazują, że figurki Matki Bożej Bardzkiej powstała w drugiej poł. XI w.
• Wcześniej sądzono, że figurka pochodzi z XII lub XIII w.
• Odkrycie może wskazywać, że jest to najstarsze przedstawienie maryjne w Polsce

Figurka Matki Bożej Bardzkiej starsza niż sądzonoŹródło: PAP
d3t2aem
d3t2aem

• Nowe badania: figurka Matki Bożej Bardzkiej powstała w drugiej poł. XI w.
• Wcześniej sądzono, że figurka pochodzi z XII lub XIII w.
• Odkrycie może wskazywać, że jest to najstarsze przedstawienie maryjne w Polsce

Najnowsze ustalenia daty powstania figurki Matki Bożej Bardzkiej to wynik prac konserwatorskich, które w 2015 r. przeprowadził Marcin Ciba, konserwator i kustosz zbiorów artystycznych Klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie. Podczas tych prac wykonano serię zdjęć RTG, które wzbudziły wątpliwości co datowania figury. W związku z tym zdecydowano o pobraniu niewielkiego fragmentu drewna z figury i wykonaniu badań metodą węgla radioaktywnego C14.

"Badanie próbki wykonano w Laboratorium Datowań Bezwzględnych pod kierunkiem prof. Marka Krąpca; we współpracy z jednostką badawczą w Seattle, która jest wiodącą instytucją w tej dziedzinie na świecie" - poinformował PAP Ciba.

Zdaniem konserwatora wyniki badań świadczą, że figura mogła powstać w drugiej połowie XI w. Wcześniej sądzono, że rzeźba pochodzi z XII lub XIII w. "Oznaczać to może, że figura związana jest z przedcysterskim okresem historii Barda, a gdyby te przypuszczenia okazały się prawdziwe, mielibyśmy do czynienia z najstarszym przedstawieniem maryjnym w Polsce" - dodał konserwator.

d3t2aem

Znajdująca się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie figurka Matki Bożej Bardzkiej jest najstarszą zachowaną drewnianą romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku. Została wykonana z drewna lipowego. Rzeźba ma 43 cm wysokości. Przedstawia Matkę Bożą w koronie siedzącą na tronie. Na kolanach trzyma ona dzieciątko, które przytrzymuje jedną ręką oparta na kolanach matki księgę, drugą rękę unosi w geście błogosławieństwa.

d3t2aem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t2aem