Dziennikarz Gerald Posner oskarża papieża Piusa XII: "nie robił wiele, aby powstrzymać Zagładę"
- W 1933 roku Watykan podpisał konkordat z nazistami, uznając istnienie III Rzeszy. Hitlerowi bardzo podobała się ta umowa. Za oznakę lojalności do Watykanu przez wiele lat płynął podatek w wysokości 8-10 proc. dochodów niemieckich katolików. To oznaczało wzrost przychodów i bardzo zbliżyło Watykan z III Rzeszą - twierdzi amerykański dziennikarz śledczy Gerald Posner, autor książki o Banku Watykańskim "Bankierzy Boga". Według Posnera, Watykan utrzymywał relacje zarówno z Aliantami, jak i nazistami, aby zabezpieczyć swoją pozycję niezależnie od tego, kto wygra wojnę. Amerykański dziennikarz mija się jednak z prawdą.
Gdy formacja polityczna Adolfa Hitlera pokazała swoje prawdziwe oblicze, papież Pius XI odciął się zdecydowanie od nazistów w encyklice z 14 marca 1937 r. "Mit brennender Sorge". Posner myli się również twierdząc, że NSDAP była popierana przede wszystkim przez katolików. Poparcie dla partii Hitlera w regionach zdominowanych przez katolików było proporcjonalnie mniejsze niż na terenach, na których przeważali protestanci. Warto też zwrócić uwagę, że naziści próbowali stworzyć alternatywny kościół, łączący ich ideologię z chrześcijaństwem (polecamy artykuł: * Krzyż kontra swastyka - kościoły chrześcijańskie w III Rzeszy*).
W opinii Posnera, Watykan miał wiedzę o niemieckich zbrodniach wojennych jeszcze przed Aliantami. Dziennikarz oskarża papieża Piusa XII, że nie robił jednak wiele, aby powstrzymać ludobójstwo. - Twierdzi się, że był to objaw antysemityzmu lub strachu przed Hitlerem. Ja myślę, że jednym z powodów były pieniądze - ocenia Posner. Argumentuje, że informacje o zbrodniach dostarczali do Watykanu duchowni z różnych części Europy. Warto przypomnieć, że Niemcy nie traktowali katolickich duchownych ulgowo. Przeciwnie, za swój opór księża stawali się często ofiarami szczególnych represji, (polecamy artykuł: * Cichy opór. Chrześcijanie w nazistowskich obozach zagłady*), choć nie da się zaprzeczyć, że duchowni współpracowali m.in. z chorwackimi ustaszami.
Gerald Posner opisuje w swojej nowej książce, jak powstał i funkcjonuje Bank Watykański. Pisze m.in. o jego domniemanych bliskich związkach z faszystami, nazistami oraz włoskimi gangsterami. Dziennikarz jest autorem kilkunastu książek, poruszał m.in. tematy niemieckich zbrodni wojennych i powojennych losów dzieci najważniejszych nazistów. W 2010 r. stał się bohaterem afery w związku z oskarżeniami m.in. o popełnianie plagiatów.