Trwa ładowanie...

"Dymisja Szydło, Kaczyński premierem". Co o tym sądzą Polacy?

Jak podaje "Newsweek", podczas najbliższego kongresu Prawa i Sprawiedliwości może zostać ogłoszona zmiana premiera. Na skutek domniemanego ochłodzenia stosunków między Jarosławem Kaczyńskim a Beatą Szydło, nowym Prezesem Rady Ministrów miałby zostać lider PiS. Niedawno zapytaliśmy Polaków, jak odebraliby taką zmianę. Przypominamy wyniki sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

"Dymisja Szydło, Kaczyński premierem". Co o tym sądzą Polacy?Źródło: East News
d23pph6

Jak czytamy w "Newsweeku", Szydło miała grozić Kaczyńskiemu swoją dymisją, po odwołaniu prezesa PZU Michała Krupińskiego i przekazaniu kontroli nad spółką wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu. – Do roszady doszło za plecami pani premier. Szydło potraktowała to ambicjonalnie, poczuła się urażona i zaczęła się domagać odkręcenia zmian. Chciała wymusić powołanie Krupińskiego do rady nadzorczej. Szantażowała Kaczyńskiego swoją dymisją – zaznaczył rozmówca tygodnika. Mimo że Kaczyński posłuchał Szydło i cofnął zmiany, konflikt miał wpłynąć na ich relacje.

Premier Kaczyński? Polacy sceptyczni

Niemal połowa badanych Polaków (48 proc.) jest zdania, że Beata Szydło pozostanie premierem rządu do końca bieżącej kadencji. 27 proc. badanych jest przeciwnego zdania.

d23pph6

Aż 84 proc. badanych, którzy zadeklarowali, że popierają PiS uważa, że Szydło pozostanie szefową rządu do następnych wyborów. Z kolei co drugi wyborca PO myśli, że straci ona stanowisko.

Tylko co czwarty ankietowany uważa, że Jarosław Kaczyński postanowi sam zostać premierem jeszcze w tej kadencji Sejmu. 43 proc. badanych sądzi, że prezes PiS nie podejmie takiej decyzji.

OPB
Źródło: OPB

Negatywny wpływ na sondaże

Jarosław Kaczyński jako szef rządu nie pomógłby jednak swojej partii. 52 proc. ankietowanych jest zdania, że gdyby został on premierem zamiast Szydło wpłynęłoby to negatywnie na społeczne postrzeganie partii. Tylko 16 proc. respondentów myśli, że miałoby to pozytywny wpływ.

d23pph6

Przekonanie o negatywnym wpływie Kaczyńskiego na wizerunek partii panuje także wśród wyborców PiS. Uważa tak 37 proc. badanych. Tylko co czwarty z pytanych, którzy w najbliższych wyborach zagłosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość, uważa, że decyzja Kaczyńskiego pomogłaby partii.

Wśród wyborców PO i Nowoczesnej panuje zdecydowane przekonanie, że Kaczyński jako premier wpłynąłby negatywnie na postrzeganie jego partii. Uważa tak 72 proc. deklarujących poparcie dla partii Grzegorza Schetyny i 78 proc. zwolenników ugrupowania Ryszarda Petru.

OPB
Źródło: OPB

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 14-18 kwietnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1065). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d23pph6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23pph6