Trwa ładowanie...
d3r7x2k

Dulkiewicz nową gwiazdą? Wynik tego badania to przykre zaskoczenie dla opozycji [BADANIE]

Czy kiedykolwiek wcześniej słyszałeś o Aleksandrze Dulkiewicz będącej obecnie prezydentem Gdańska? Czy powinna wejść do wielkiej polityki? – takie pytania zadaliśmy na panelu Ariadna. Wynik to nieprzyjemne zaskoczenie dla opozycji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (Agencja Gazeta, Fot: Maciek Jaźwiecki)
d3r7x2k

Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza z rąk zamachowca Gdańsk musiał wybrać nowego prezydenta. W wyborach bezkonkurencyjna okazała się dotychczasowa zastępczyni zamordowanego, Aleksandra Dulkiewicz. Przez wiele dni pokazywały ją telewizje w całej Polsce. Niedawno, przy okazji obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca była gospodynią uroczystości w Gdańsku. Razem z innymi samorządowcami była istotnym elementem politycznego wymiaru uroczystości, zorganizowanych przez opozycję wobec władzy PiS.

A jednak mimo tego czasu antenowego i piastowania ważnej funkcji aż 65 proc. respondentów badania na panelu Ariadna dla WP nie ma pojęcia, kim jest pani prezydent Gdańska. Słyszało o niej tylko 35 proc. badanych.

Wynik badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Wynik badania na panelu Ariadna dla WP

Spytaliśmy następnie, czy Dulkiewicz powinna szukać swojej szansy w polityce ogólnokrajowej, zamiast ograniczyć się tylko do zarządzania jednym z największych polskich miast. I tu wyborcy PiS i Po byli zaskakująco zgodni – nie. Dulkiewicz do wielkiej polityki iść nie powinna – uważa 91 proc. badanych identyfikujących się jako zwolennicy partii Jarosława Kaczyńskiego. Uważa tak także aż 66 proc. badanych – zwolenników opozycji. Tylko 34 proc. tych ostatnich widzi szanse Dulkiewicz poza Gdańskiem.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP

Ta jednomyślność ma jednak różne podstawy. Aż 42 proc. badanych sądzi, że pani prezydent powinna pozostać w Gdańsku dlatego, że miasto potrzebuje prezydenta. 38 proc. respondentów uważa zaś, że Dulkiewicz do polityki krajowej się po prostu nie nadaje. Zaledwie 20 proc. uczestników badania widzi panią prezydent Gdańska w rozgrywce politycznej ponad poziomem samorządowym.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1034 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 7 – 10 czerwca 2019 roku.

d3r7x2k

Podziel się opinią

Share

d3r7x2k

d3r7x2k