Trwa ładowanie...

Dom Adolfa Hitlera zostanie zburzony

• Władze Austrii zdecydowały, że dom rodzinny Adolfa Hitlera zostanie zburzony
• Budynek stał się "obiektem kultu" dla neonazistów

Share
Dom Adolfa Hitlera zostanie zburzonyŹródło: Bundesarchiv/Wikimedia Commons, fot: Adolf Hitler w 1933 r.
d3ivxs4

Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka deklaruje, że po rozbiórce rodzinnego domu Hitlera mają zostać z niego jedynie fundamenty. Nowy budynek, który stanie w tym miejscu, ma służyć lokalnym władzom lub organizacjom charytatywnym.

Dom Hitlera znajduje się w Braunau am Inn na północ od Salzburga, niedaleko granicy z Niemcami. Przywódca III Rzeszy urodził się w nim w 1889 r. Niedługo po jego narodzinach rodzina przeniosła się do Leondingu. W roku 1972 rodzinny dom dyktatora wynajęło państwo austriackie, utrzymując w nim między innymi warsztat dla niepełnosprawnych. Od kilku lat budynek stoi pusty.

Budynek od lat nie był wykorzystywany, ponieważ władzom nie udało się porozumieć z właścicielką. Kobieta została wywłaszczona i za przejęty przez państwo budynek ma otrzymać odszkodowanie.

Szef MSW Austrii powołał się na opinię komisji ekspertów, która opowiedziała się za zburzeniem domu Hitlera. Zapowiedział, że już we wtorek zainicjuje proces parlamentarny, mający na celu realizację tego zamierzenia. Zgoda parlamentu jest potrzebna na wywłaszczenie podlegającego przepisom o ochronie zabytków domu Hitlera i wypłacenie odszkodowania właścicielce.

d3ivxs4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ivxs4
d3ivxs4