ycipk-1gprns

Dom Adolfa Hitlera zostanie zburzony

• Władze Austrii zdecydowały, że dom rodzinny Adolfa Hitlera zostanie zburzony
• Budynek stał się "obiektem kultu" dla neonazistów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dom Adolfa Hitlera zostanie zburzony
(Bundesarchiv/Wikimedia Commons, Fot: Adolf Hitler w 1933 r.)
ycipk-1gprns

Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka deklaruje, że po rozbiórce rodzinnego domu Hitlera mają zostać z niego jedynie fundamenty. Nowy budynek, który stanie w tym miejscu, ma służyć lokalnym władzom lub organizacjom charytatywnym.

Dom Hitlera znajduje się w Braunau am Inn na północ od Salzburga, niedaleko granicy z Niemcami. Przywódca III Rzeszy urodził się w nim w 1889 r. Niedługo po jego narodzinach rodzina przeniosła się do Leondingu. W roku 1972 rodzinny dom dyktatora wynajęło państwo austriackie, utrzymując w nim między innymi warsztat dla niepełnosprawnych. Od kilku lat budynek stoi pusty.

Budynek od lat nie był wykorzystywany, ponieważ władzom nie udało się porozumieć z właścicielką. Kobieta została wywłaszczona i za przejęty przez państwo budynek ma otrzymać odszkodowanie.

ycipk-1gprns

Szef MSW Austrii powołał się na opinię komisji ekspertów, która opowiedziała się za zburzeniem domu Hitlera. Zapowiedział, że już we wtorek zainicjuje proces parlamentarny, mający na celu realizację tego zamierzenia. Zgoda parlamentu jest potrzebna na wywłaszczenie podlegającego przepisom o ochronie zabytków domu Hitlera i wypłacenie odszkodowania właścicielce.

Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1gprns

ycipk-1gprns
ycipk-1gprns