Trwa ładowanie...

Coraz mniej wierzących w kolejne zwycięstwa PiS. Sondaż

Sejmowe zachowania posłów PiS nie podobają się nawet zwolennikom tej partii - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Badanie pokazuje, że spada liczba osób wierzących w kolejne wyborcze wygrane PiS. Nie oznacza to jednak, że opozycja może się cieszyć.

Share
Coraz mniej wierzących w kolejne zwycięstwa PiS. SondażŹródło: East News
d3wnwi4

W ostatnim czasie w związku z planami PiS dotyczącymi reformy sądów dochodziło do wyjątkowo mocnych spięć w parlamencie. Nerwy poniosły samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zwrócił się do posłów opozycji słowami: "Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata. Zamordowaliście go, jesteście kanaliami!" - krzyczał z mównicy sejmowej.

Kliknij i zobacz niesławne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego:

Nieoczekiwany wybuch prezesa PiS zaskoczył i zainteresował społeczeństwo. Według naszego badania, o jego wystąpieniu słyszało 67 proc. ankietowanych. Co trzeci nie znał tej wypowiedzi.

d3wnwi4

Zdecydowana większość pytanych (56 proc.) negatywnie ocenia słowa, które padły z ust lidera największej partii w Sejmie. Zgadza się z nimi 16 proc. pytanych, a zdania w sprawie nie ma 28 proc. respondentów.

OPB
Źródło: OPB

Oskarżenia rzucone przez Kaczyńskiego z mównicy sejmowej prawie jednogłośnie skrytykowali wyborcy Platformy i Nowoczesnej. Wśród zwolenników partii rządzącej panowało raczej poparcie dla tez Kaczyńskiego. Z prezesem zgadzało się 39 proc. ankietowanych, a 27 proc. negatywnie postrzegało jego słowa.

Pawłowicz w tym samym gronie

W ślady prezesa PiS poszła także jedna z jego posłanek. Krystyna Pawłowicz podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka rzuciła w kierunku posłów opozycji: "zamknijcie mordy!". Kontrowersyjna posłanka PiS słynie z licznych wypowiedzi, które zapadają w pamięć. Ale i tym razem wulgaryzmy ze strony pracownika akademickiego wzburzyły internautów. 56 proc. pytanych w ankiecie słyszało o nich. 44 proc. było zaskoczonych tą wypowiedzią.

d3wnwi4

58 proc. osób odebrało je jako negatywne. Zgodziło się z nimi tylko 14 proc. badanych, a 28 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Nietrudno domyślić się, że największe poruszenie jej wypowiedź wzbudziła wśród osób deklarujących się jako zwolennicy Grzegorza Schetyny i Ryszarda Petru. W przypadku wyborców PiS 47 proc. oceniło słowa Pawłowicz krytycznie. Z kolei zgodził się z nią co trzeci wyborca partii Jarosława Kaczyńskiego.

OPB
Źródło: OPB

W Sejmie awantura za awanturą

Ostatnią ze spektakularnych scen widzianych podczas ostatnich obrad Sejmu była kłótnia w czasie przyjmowania poprawek do reformy sądownictwa przez sejmową komisję. Doszło wtedy do awantury, przepychanek i sporów o mikrofon. Słyszał o nich co drugi Polak, głównie wyborcy PiS, PO i Nowoczesnej. Zwolennicy Pawła Kukiza podobnie jak w innych przypadkach sporów sejmowych nie wykazywali większego zainteresowania sprawą.

55 proc. respondentów krytykuje awanturę, do której doszło między posłami w czasie nocnych obrad. 38 proc. nie ma zdania, a tylko w 7 proc. osób sceny widziane w Sejmie budziły pozytywne odczucia.

OPB
Źródło: OPB

Zachowanie samego przewodniczącego sejmowej Komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisława Piotrowicza, który zdecydował, że ponad 1000 poprawek zostanie głosowanych w blokach według klucza partyjnego, nie podobało się większości Polaków (55 proc. głosów krytycznych). Jego działania popierało tylko 7 proc. pytanych w ankiecie dla Wirtualnej Polski.

d3wnwi4

Czy PiS wygra kolejne wybory?

W Sejmie awantura za awanturą, a na ulicach tysiące ludzi manifestują przeciw zmianom w sądownictwie. Czy wszystkie te kłótnie, spory i protesty mogą wpłynąć na notowania PiS?

Pierwszy test dla partii rządzącej już w przyszłym roku w czasie wyborów samorządowych. 35 proc. Polaków uważa, że PiS ma szansę na zwycięstwo. Jednak w porównaniu do poprzedniego sondażu z 23-26 czerwca 2017 roku Prawo i Sprawiedliwość straciło aż 16 pkt proc.

28 proc. pytanych w badaniu przekonywało, że PiS nie ma szans na kolejne zwycięstwo. W poprzednim badaniu przekonanych o tym było o 2 pkt proc. więcej osób.

OPB
Źródło: OPB

Zdecydowanie wzrosła liczba Polaków niemających zdania w tej sprawie (37 proc., czyli aż o 18 pkt proc.).

d3wnwi4

Finałowe starcie oczywiście w 2019 roku w czasie wyborów parlamentarnych. W historii III RP dwa razy z rzędu wygrała je tylko Platforma (lata 2007 i 2011). PiS bardzo liczy na kolejną kadencję, ale z naszego badania w następne 4 lata Prawa i Sprawiedliwości wierzy coraz mniej osób. 40 proc. respondentów uważa, że PiS ma szansę na kolejne lata rządów, ale to o 12 pkt proc. mniej w porównaniu do czerwcowego badania. 38 proc. myśli, że im się nie uda. To o 3 proc. więcej niż miesiąc temu. 32 proc. osób nie ma zdania (o 9 pkt proc. więcej niż poprzednio).

OPB
Źródło: OPB

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 21-24 lipca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1048). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d3wnwi4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wnwi4
d3wnwi4