Trwa ładowanie...
d1gavg5
historia

Butle z gazem bojowym z I wojny światowej odnalezione na warszawskim Bemowie

Na terenie Fortu Chrzanów na warszawskim Bemowie odkryto unikatowe składowisko zbiorników na gaz bojowy, prawdopodobnie znajduje się tam około 200 butli. W europejskich muzeach jest tylko kilka takich zbiorników, dlatego to znalezisko w Warszawie może być epokowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Butle z gazem bojowym z I wojny światowej odnalezione na warszawskim Bemowie
(PAP/Tomasz Gzell, Fot: Miejsce odkrycia butli z gazem bojowym w Forcie Chrzanów)
d1gavg5

Jarosław Jakubowski z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Explorers podkreśla, że wstępne oceny znaleziska sugerują, że gaz składowany na terenie Fortu mógł być użyty pod Bolimowem. Jego zdaniem już wstępne oględziny butli odkopanych w niższych warstwach wskazują, że są to przedmioty jakie były używane w czasie I wojny światowej. Jednak wszystko będzie jasne dopiero po dokładnym zbadaniu znaleziska - ocenia Jakubowski.

Fort Chrzanów to miejsce gdzie do tej pory nie prowadzono żadnych wykopalisk - dodaje. Dopiero niedawno rozpoczęto budowę osiedli wokół fortu, wcześniej ten teren użytkowało wojsko, więc jest duże prawdopodobieństwo, że te przedmioty są w nienaruszonym stanie od stu lat, przyznaje Jakubowski.

Teren już został ogrodzony i zabezpieczony, na miejscu znaleziska pracują wojskowi eksperci. Na razie nie wiadomo czy butle są puste w środku.

d1gavg5

Podziel się opinią

Share
d1gavg5
d1gavg5