Trwa ładowanie...
d23h1g3

Burza po słowach Andrzeja Dudy o reparacjach. Niemieckie media reagują

Wprowadzając do dyskusji dyplomatycznej temat reparacji wojennych, Polska musi być świadoma, że spowoduje to dyskusję o powojennych przesunięciach terytorialnych - pisze "Tagesspiegel".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Słowa Andrzeja Dudy na temat reparacji "rzucają cień" na niemiecko-polskie konsultacje
Słowa Andrzeja Dudy na temat reparacji "rzucają cień" na niemiecko-polskie konsultacje (Agencja Gazeta, Fot: Maciek Jaźwiecki)
d23h1g3

"Cień na niemiecko-polskie konsultacje międzyrządowe w tym tygodniu rzucają wypowiedzi polskiego prezydenta Andrzeja Dudy na temat reparacji" - pisze Gerd Appenzeller w komentarzu opublikowanym na łamach dziennika "Tagesspiegel". Autor wyjaśnia, że wysuwając swoje roszczenia Duda powołuje się na ekspertyzy byłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, które stanowią jakoby dowód na to, że wyrządzone przez Niemcy wojenne szkody nigdy nie zostały naprawione. Niemieckie stanowisko, że dla roszczeń reparacyjnych nie mogą istnieć podstawy prawne, spotyka się w oficjalnych kołach Polski z niezrozumieniem - pisze Appenzeller.

Bez udziału Polski

Niemiecki dziennikarz przyznaje, że wcześniejsze międzynarodowe porozumienia, jak choćby Umowa Londyńska (Umowa o uregulowaniu niemieckich długów zagranicznych z 1953 r. - przyp. "Deutsche Welle"), były zawierane bez udziału krajów Bloku Wschodniego. "Niezależnie od materialnego aspektu żądań reparacyjnych, niemieckie okrucieństwa wojenne są nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech i Grecji bardzo widoczne" - czytamy w "Tagesspieglu". "Młoda Republika Federalna Niemiec odmawiała przyjęcia moralnej winy do wiadomości" - podkreśla autor.

d23h1g3

Aspekt terytorialny

"W przypadku Polski, jeśli chodzi o świadczenia materialne, pewną rolę będą jednak musiały odegrać ogromne przesunięcia terytorialne między Rosją, Polską i Niemcami" - zaznacza autor. Polska nazywa te dawniej niemieckie tereny "odzyskanymi". "Kto temat reparacji chce na poważnie znów wprowadzić do dyplomacji, ten musi być tego (terytorialnego aspektu) świadomy" - podkreśla Appenzeller.

Przeczytaj również:
Duda w "Bildzie": Polska bez rekompensaty za straty wojenne
Ile dostała Polska od Niemiec za straty wojenne?

Zobacz także Andrzej Duda na wojnie z żarówkami. Tadeusz Cymański: to szaleństwo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23h1g3

Podziel się opinią

Share
d23h1g3
d23h1g3