Trwa ładowanie...

Badanie: rząd PiS bardziej niż władze Gdańska winny kłótni o Westerplatte

Spór o tereny Westerplatte zmierza do finału. Prezydent Andrzej Duda zapewne wkrótce podpisze ustawę oddającą je pod zarząd państwa. Zdaniem 35 proc. badanych ten spór zaszkodzi pamięci historycznej i znaczeniu tego miejsca.
Share
Przeciwnicy przejęcia przez rząd terenów Westerplatte organizują regularne protesty.
Przeciwnicy przejęcia przez rząd terenów Westerplatte organizują regularne protesty.Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Martyna Niecko
d2ul29x

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość postanowiło odebrać władzom Gdańska nadzór nad historycznymi terenami Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Przez parlament przeprowadzono ustawę, która teraz czeka na podpis prezydenta. Trudno oczekiwać, by Andrzej Duda postąpił wbrew woli swojego obozu politycznego.

O to, jak Polacy widzą ten spór, spytaliśmy w ostatnim badaniu na panelu Ariadna. O konflikcie słyszało 55 proc. respondentów. Zdaniem 46 proc. z nich rację mają władze Gdańska, które chcą zachowania status quo. Według 24 proc. badanych to rząd PiS ma rację chcąc odebrać samorządowi nadzór nad terenami Westerplatte.

    Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, Fot: Ariadna

Za szkodliwy dla znaczenia tego miejsca i pamięci o wydarzeniach z września 1939 r. cały spór uznaje 35 proc. badanych. Według 23 proc. polityczna kłótnia nie wpłynie na pamięć o historii Westerplatte, a zdaniem 16 proc. badanych ta dyskusja i jej efekty pomogą historycznym terenom.

    Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, Fot: Ariadna

Tylko 15 proc. wyborców PiS uważa, że spór jest szkodliwy. Za to wśród wyborców PO takie zdanie podziela 65 proc. badanych. 26 proc. wyborców PiS, a 14 proc. wyborców PO ocenia, że ta dyskusja pozostanie bez wpływu na pamięć historyczną. Co ciekawe, tylko 30 proc. wyborców PiS ocenia, że działania PiS pomogą Westerplatte. Wśród wyborców PO ten odsetek to 12 proc.

d2ul29x

Zobacz także: Donald Trump przyjdzie do Warszawy. Wicepremier zabiera głos ws. zaproszenia Putina

*Nota metodologiczna: *

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 19 – 22 lipca 2019 roku.

d2ul29x

Podziel się opinią

Share
d2ul29x
d2ul29x