ycipk-katp33

Badanie dla WP. Polacy nie wiążą nadziei z nową kadencją parlamentu

12 listopada rozpoczyna się pierwsze posiedzenie polskiego Sejmu. Mimo nowego rozdania w parlamencie, wyborcy nie mają zbyt dużych nadziei na wyższą jakość pracy rodzimych posłów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy nie mają złudzeń nt. pracy parlamentu w nowej kadencji.
Polacy nie mają złudzeń nt. pracy parlamentu w nowej kadencji. (East News)
ycipk-katp33

Jak wynika z badania przeprowadzonego na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna, tylko 18 proc. badanych wierzy, że Sejm i Senat będą pracować lepiej niż w poprzedniej kadencji. Co 10. respondent jest zdania, że polski parlament w nowej kadencji będzie pracował gorzej niż przez ostatnie cztery lata.

31 proc. badanych nie spodziewa się zmian w jakości pracy parlamentu. Co znamienne, aż 41 proc. ankietowanych nie ma na ten temat wyrobionej opinii.

Mimo przegranych wyborów do Sejmu, więcej nadziei na lepszą pracę parlamentu mają sympatycy Koalicji Obywatelskiej - 30 proc. jej elektoratu spodziewa się poprawy w tej kwestii. Wśród wyborców PiS wspomniany odsetek wynosi 19 proc. Sympatycy partii Jarosława Kaczyńskiego częściej przewidują spadek jakości pracy Sejmu i Senatu (15 do 11 proc.).

ycipk-katp33
WP.PL
Podziel się

Badanie na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 1-5 listopada na reprezentatywnej próbie 1033 pełnoletnich osób.

Michał Kamiński: Kaczyński byłby lepszym marszałkiem seniorem niż Macierewicz

ycipk-katp33

Sejm i Senat z niskimi notowaniami

Przekonanie o tym, że jakość pracy posłów i senatorów utrzyma się na tym samym poziomie, należy rozpatrywać raczej jako element politycznej stagnacji niż pozytywnej stabilizacji. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS w połowie października, większość Polaków nie ma dobrego zdania o rodzimym parlamencie.

We wspomnianym sondażu aż 51 proc. badanych negatywnie oceniło działanie polskiego Sejmu. Dobre zdanie o pracy posłów miało zaledwie 32 proc. respondentów. 17 proc. ankietowanych nie było w stanie zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Notowania senatorów są tylko odrobinę lepsze. Ich pracę chwaliło 32 proc. respondentów, a 42 proc. wyraziło przeciwną opinię. 26 proc. respondentów nie ma sprecyzowanej opinii na temat pracy Senatu.

ycipk-katp33

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-katp33

ycipk-katp33
ycipk-katp33