Trwa ładowanie...
dq0o1dx

Badanie dla WP: Polacy chcą, by księża pedofile porzucili stan kapłański

Coraz głośniej słychać głosy niezadowolenia ze sposobu, w jaki Kościół rozlicza się z problemem pedofilii wśród księży. Coraz częściej padają też propozycje, by duchownych wydalać ze stanu kapłańskiego. Takich decyzji oczekują Polacy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy wypowiedzieli się w sprawie kar dla księży pedofili
Polacy wypowiedzieli się w sprawie kar dla księży pedofili (East News)
dq0o1dx

Taki ksiądz nie powinien nadal być księdzem - to wniosek, który można wyciągnąć po ostatnim badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Miażdżąca większość spytanych Polaków chciałaby dotkliwej kary dla duchownych ze strony Kościoła.

- Najczęściej taki ksiądz zostaje po prostu przeniesiony do innej parafii, nadal prowadzi msze - pisze do nas rozżalony internauta.

Kościół powinien wyciągać konsekwencje

Aż 88 proc. badanych stawia sprawę jasno. Chcą, by w przypadku, gdy duchownemu udowodnione zostanie molestowanie dzieci, został on wydalony z kapłaństwa. Zaledwie 8 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć", a 4 proc. uważa, że w takim przypadku księża powinni dalej pełnić posługę kapłańską.

   Ariadna
(Ariadna)

Walka z problemem będzie trwać

Niezadowolone z kar dla księży są m.in. osoby, które w przeszłości padły ofiarą molestowania przez duchownych. Niedawno w rozmowie z Wirtualną Polską dokument Episkopatu o pedofilii w Kościele skomentował Marek Lisiński. Założyciel fundacji "Nie lękajcie się" stwierdził, że to tak, jakby biskupi wymierzyli mu policzek. - Zero szacunku dla ofiar, za to prośba o miłosierdzie dla katów - mówił Lisiński.

dq0o1dx

I zwrócił uwagę na to, kto prezentował raport. – Abp Jędraszewski mówił o postawie nieskazitelnej stanowczości wobec pedofilów, a sam przecież chronił abp. Paetza – mówił oburzony Lisiński. Nie wierzy też w liczbę przypadków molestowania dzieci podaną przez Episkopat. - Moim zdaniem ofiar może być ponad dwa tysiące - dodał.

Zobacz także:

Ojciec Dariusza nie wiedział o molestowaniu syna przez księdza. "Biskup zakazał"

Zgłaszają się kolejne ofiary ks. Henryka Jankowskiego. "Są gotowe zeznawać"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dq0o1dx

Podziel się opinią

Share
dq0o1dx
dq0o1dx