Trwa ładowanie...

Badanie dla WP: Polacy chcą, by księża pedofile porzucili stan kapłański

Coraz głośniej słychać głosy niezadowolenia ze sposobu, w jaki Kościół rozlicza się z problemem pedofilii wśród księży. Coraz częściej padają też propozycje, by duchownych wydalać ze stanu kapłańskiego. Takich decyzji oczekują Polacy.

Badanie dla WP: Polacy chcą, by księża pedofile porzucili stan kapłańskiŹródło: East News
d2kffgh
d2kffgh

Taki ksiądz nie powinien nadal być księdzem - to wniosek, który można wyciągnąć po ostatnim badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Miażdżąca większość spytanych Polaków chciałaby dotkliwej kary dla duchownych ze strony Kościoła.

- Najczęściej taki ksiądz zostaje po prostu przeniesiony do innej parafii, nadal prowadzi msze - pisze do nas rozżalony internauta.

Kościół powinien wyciągać konsekwencje

Aż 88 proc. badanych stawia sprawę jasno. Chcą, by w przypadku, gdy duchownemu udowodnione zostanie molestowanie dzieci, został on wydalony z kapłaństwa. Zaledwie 8 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć", a 4 proc. uważa, że w takim przypadku księża powinni dalej pełnić posługę kapłańską.

Ariadna
Źródło: Ariadna

Walka z problemem będzie trwać

Niezadowolone z kar dla księży są m.in. osoby, które w przeszłości padły ofiarą molestowania przez duchownych. Niedawno w rozmowie z Wirtualną Polską dokument Episkopatu o pedofilii w Kościele skomentował Marek Lisiński. Założyciel fundacji "Nie lękajcie się" stwierdził, że to tak, jakby biskupi wymierzyli mu policzek. - Zero szacunku dla ofiar, za to prośba o miłosierdzie dla katów - mówił Lisiński.

d2kffgh

I zwrócił uwagę na to, kto prezentował raport. – Abp Jędraszewski mówił o postawie nieskazitelnej stanowczości wobec pedofilów, a sam przecież chronił abp. Paetza – mówił oburzony Lisiński. Nie wierzy też w liczbę przypadków molestowania dzieci podaną przez Episkopat. - Moim zdaniem ofiar może być ponad dwa tysiące - dodał.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2kffgh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kffgh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj