WP

BADANIE DLA WP. Jest scenariusz, w którym PiS traci władzę. Biedroń rozda karty?

Dobry wynik Wiosny, słaby - Kukiza, rozdrobnienie na lewicy, walka prawicowego planktonu. I dwa bloki, które walczą o realną władzę. Tak wyglądałyby wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby odbyły się one w dniach 5-8 kwietnia. W jednym ze scenariuszy PiS traci władzę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć przed wyborami
Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć przed wyborami (Agencja Gazeta, Fot: Grzegorz Celejewski)
WP

Gdyby wybory odbyły się w dniach 5-8 kwietnia 2019 roku, wygrałby je PiS, ale mógłby stracić większość, a co za tym idzie – władzę. Taki scenariusz jest możliwy przy założeniu, że Wiosna Biedronia – konsekwentnie idąca na razie do wyborów osobno – dołączyłaby do reszty opozycji skupionej w Koalicji Obywatelskiej – wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Podziel się

Przy założeniu, że Wiosna idzie do wyborów nie razem, a osobno, na PO, Nowoczesną, PSL, SLD i Zielonych, zjednoczonych w KO, chce głosować 28 proc. badanych. Wiosna wskoczyła na trzecie miejsce z poparciem 9 proc. Zjednoczona Prawica, czyli PiS, Solidarna Polska i Porozumienie mają razem 33 proc.

WP

Dopiero na czwartym miejscu jest Kukiz ’15 z 5 proc. poparcia, a po piętach partii muzyka zaczyna deptać koalicja narodowców, Janusza Korwin-Mikkego, Grzegorza Brauna i Liroya z 3 proc.

Aż 18 proc. badanych nie wie, na kogo by zagłosowało.

Aż 75 proc. wyborców PO chciałoby, żeby Wiosna Biedronia weszła do KO i wystartowała wspólnie z resztą opozycji w wyborach. Ze zrozumiałych powodów aż 55 proc. wyborców PiS nie chciałoby, aby tak się stało. Połączone siły mogłyby zagrozić dominacji PiS.

Wyniki badania na panelu Ariadna WP.PL
Podziel się
WP

Zupełnie inaczej rozkładałyby się wyniki, gdyby Kukiz’15 wystartował w koalicji ze Zjednoczoną Prawicą.

Aż 59 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy PiS chce takiego rozwiązania. Jest ono – jak wynika z naszego badania – korzystne dla PiS.
W wypadku utworzenia dwóch wielkich bloków wyborczych minimalne zwycięstwo – przy aż 23 proc. niezdecydowanych – przypadłoby koalicji prawicy, która pokonałaby lewicę i liberałów 34 do 33 proc. Żadna inna partia nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Wyniki badania na panelu Ariadna WP.PL
Podziel się

Nota metodologiczna: Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1090 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 8 kwietnia 2019 roku.

WP
Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP