ycipk-3bc8u4

BADANIE DLA WP. Jest scenariusz, w którym PiS traci władzę. Biedroń rozda karty?

Dobry wynik Wiosny, słaby - Kukiza, rozdrobnienie na lewicy, walka prawicowego planktonu. I dwa bloki, które walczą o realną władzę. Tak wyglądałyby wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby odbyły się one w dniach 5-8 kwietnia. W jednym ze scenariuszy PiS traci władzę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć przed wyborami
Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć przed wyborami (Agencja Gazeta, Fot: Grzegorz Celejewski)
ycipk-3bc8u4

Gdyby wybory odbyły się w dniach 5-8 kwietnia 2019 roku, wygrałby je PiS, ale mógłby stracić większość, a co za tym idzie – władzę. Taki scenariusz jest możliwy przy założeniu, że Wiosna Biedronia – konsekwentnie idąca na razie do wyborów osobno – dołączyłaby do reszty opozycji skupionej w Koalicji Obywatelskiej – wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Podziel się

Przy założeniu, że Wiosna idzie do wyborów nie razem, a osobno, na PO, Nowoczesną, PSL, SLD i Zielonych, zjednoczonych w KO, chce głosować 28 proc. badanych. Wiosna wskoczyła na trzecie miejsce z poparciem 9 proc. Zjednoczona Prawica, czyli PiS, Solidarna Polska i Porozumienie mają razem 33 proc.

ycipk-3bc8u4

Dopiero na czwartym miejscu jest Kukiz ’15 z 5 proc. poparcia, a po piętach partii muzyka zaczyna deptać koalicja narodowców, Janusza Korwin-Mikkego, Grzegorza Brauna i Liroya z 3 proc.

Aż 18 proc. badanych nie wie, na kogo by zagłosowało.

Aż 75 proc. wyborców PO chciałoby, żeby Wiosna Biedronia weszła do KO i wystartowała wspólnie z resztą opozycji w wyborach. Ze zrozumiałych powodów aż 55 proc. wyborców PiS nie chciałoby, aby tak się stało. Połączone siły mogłyby zagrozić dominacji PiS.

Wyniki badania na panelu Ariadna WP.PL
Podziel się
ycipk-3bc8u4

Zupełnie inaczej rozkładałyby się wyniki, gdyby Kukiz’15 wystartował w koalicji ze Zjednoczoną Prawicą.

Aż 59 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy PiS chce takiego rozwiązania. Jest ono – jak wynika z naszego badania – korzystne dla PiS.
W wypadku utworzenia dwóch wielkich bloków wyborczych minimalne zwycięstwo – przy aż 23 proc. niezdecydowanych – przypadłoby koalicji prawicy, która pokonałaby lewicę i liberałów 34 do 33 proc. Żadna inna partia nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Wyniki badania na panelu Ariadna WP.PL
Podziel się

Nota metodologiczna: Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1090 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 8 kwietnia 2019 roku.

ycipk-3bc8u4
Polub WP Opinie
ycipk-3bc8u4
ycipk-3bc8u4
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3bc8u4