Trwa ładowanie...

Andrzej Duda swoim wetem otworzył dla opozycji worek prezentów. Może ich nie zmarnują

Oczywiście najważniejsze w wecie Andrzeja Dudy jest zatrzymanie złych zmian w sądownictwie. Ale nie można lekceważyć politycznego wymiaru tej decyzji. Opozycja przemawia w triumfalnym tonie, i rzeczywiście tym razem nie jest to robienie dobrej miny do złej gry.

Andrzej Duda swoim wetem otworzył dla opozycji worek prezentów. Może ich nie zmarnująŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
dffhhe0
dffhhe0

Andrzej Duda zaskoczył. Po kilku dniach protestów prezydent zdecydował się zawetować błyskawicznie przyjęte przez parlament ustawy wywracające do góry nogami system sądownictwa w Polsce. Konsekwencje są poważne nie tylko jeśli chodzi o system prawa w Polsce, ale także o scenę polityczną.

I. Opozycja coś wygrała

"Wreszcie", chciałoby się dodać. Przez dwa lata po wyborach opozycja nie miała szczęścia - udało się zorganizować kilka dużych manifestacji, ale to w żaden sposób nie naruszyło monolitu PiS. Po części także dlatego, że wykazywała niebywały talent do przykrywania swoich niedużych sukcesów różnego kalibru wpadkami. Przez kryzys związany z ustawami o sądach opozycji udało się przebrnąć stosunkowo sprawnie, bez większych wpadek.

Ale aby nie zapanował tam triumfalizm trzeba zauważyć, że obywatelski sprzeciw odbywał się w dużej mierze bez opozycji i wbrew niej. Pierwsze manifestacje i marsze organizowały stowarzyszenia sędziów i niewielkie organizacje obywatelskie, trzymające się z dala od polityki. Dopiero po kilku dniach liderzy partyjni zauważyli, że i oni mogą coś na tym ugrać, zorganizowali więc w czwartek wiec przed Pałacem Prezydenckim. Ale gdy ten się skończył, demonstranci przeszli przed Sejm, gdzie już liderów partii nie było na scenie.

II. Dogodny finał

Weto Andrzeja Dudy przyszło w dobrym dla opozycji momencie. Wciąż jeszcze udawało się mobilizować ludzi do protestowania, kolejne demonstracje wyglądały potężnie. Ale przecież takiego stanu nie udałoby się utrzymać w nieskończoność. Bez nowych bodźców mobilizacja by słabła, za to zwiększałoby się niebezpieczeństwo wpadki czy po prostu głupich zachowań (jak podczas grudniowego protestu w Sejmie). Dzięki decyzji PAD opozycja może powiedzieć, że protesty wygasły, bo udało się zatrzymać demolkę.

dffhhe0

III. Merytoryczna opozycja

Ogromną szansą dla opozycji będą prace nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym i nową ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Z PiS i okolic słychać "teraz to Duda wziął na siebie odpowiedzialność za reformę" i wszystko wskazuje na to, że to właśnie prezydent będzie gospodarzem prac nad ustawą. Jeśli zgodzi się na udział opozycji w tym procesie, Schetyna, Petru i Kukiz zyskają możliwość przedstawiania swoich wniosków i propozycji.

A nawet jeśli prezydent postanowi ograniczyć konsultacje do środowisk sędziowskich i prawniczych, partie opozycyjne będą przedstawiały swoje propozycje opinii publicznej I liczyły, że choć część z nich zostanie przez głowę państwa uwzględniona. To będzie szansa na pokazanie, że pomysł opozycji na przyszłość jest nieco bardziej wysublimowany i złożony niż tylko "Nie dla PiS".

IV. "Spróbujmy znowu"

Przez lata jednym z ulubionych powiedzonek prawicy było "presja ma sens". Używano go, gdy PO wycofywała się z niepopularnego pomysłu, albo gdy jakaś firma przepraszała za nastąpienie prawicy na odcisk. Teraz "presja ma sens" pojawia się w wypowiedziach polityków PO i Nowoczesnej. Sprawa weta na pewno będzie przypominana przy kolejnych wezwaniach do protestów. Schetyna i Petru będą powtarzać "wtedy nam się udało, uda się i teraz".

V. Wojna w PiS

Ale największą radość u liderów opozycji wzbudza piękna dla nich perspektywa: możliwy konflikt między Andrzejem Dudą a Jarosławem Kaczyńskim i PiS. Część żelaznego elektoratu już odsądziła prezydenta od czci i wiary. Jeśli równie ostra będzie odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego, wypracowana podczas narady w centrali partii, konflikt może stać się ostrym starciem.

dffhhe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dffhhe0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj