ycipk-1h1a8m

Aleksander Kwaśniewski to najlepszy prezydent po 1989 roku. Nasz sondaż

"Kto według Ciebie była najlepszym prezydentem Polski o 1989 roku?” – takie pytanie Wirtualna Polska zadała Polakom. Z badania na panelu Ariadna wynika, że "numerem 1" jest zdecydowanie Aleksander Kwaśniewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Aleksander Kwaśniewski
Prezydent Aleksander Kwaśniewski (PAP, Fot: Marcin Obara)
ycipk-1h1a8m

Po 1989 r. Aleksander Kwaśniewski jako jedyny sprawował urząd przez dwie kadencje (1995-2005). Udało mu się to, pomimo że karierę polityczną rozpoczynał jeszcze w PRL. Nie tylko odkleił od siebie łatkę komunistyczneg dygnitarza, ale do historii przeszedł jako prezydent, za czasów którego Polska stała się najpierw członkiem NATO, a następnie Unii Europejskiej. Do tego został zapewne zapamiętany jako prezydent, który potrafił sprzeciwić się SLD, partii z której się wywodził.

WP.PL
Podziel się

W sondażu na panelu Ariadna na Kwaśniewskiego, jako najlepszego prezydenta, wskazało 30 proc. badanych. Drugie miejsce zajął urzędujący prezydent Andrzej Duda, który choć w różnych badaniach cieszy się ponad 50 proc. zaufaniem Polaków, to w naszym sondażu wskazało na niego 17 proc. ankietowanych.

ycipk-1h1a8m

Z kolei 10 proc. badanych uznało, że najlepszym prezydentem był śp. Lech Kaczyński. Na niego wskazało 10 proc. badanych.
Dopiero na czwartym miejscu znalazł się Bronisław Komorowski, na którego wyniku nawyraźniej waży ciągle dotkliwa, niespodziewana porażka w wyborach prezydenckich z 2015 r. Z kolei Lech Wałęsa, który ostatnio widzi siebie w roli lidera w walce o niezależność sądów zajął przedostatnie miejsce.

Przewodniczący pierwszej "Solidarności" i prezydent w latach 1990-1995 zaledwie o 2 proc. wyprzedził Wojciecha Jaruzelskiego, który urząd zdobył nie w wolnych wyborach, ale został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe.

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 6-10 lipca 2018 rok. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1061). Kwoty dobrane wg reprezentacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1h1a8m
Polub WP Opinie
ycipk-1h1a8m
ycipk-1h1a8m
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1h1a8m