Trwa ładowanie...
d3bp2j4
d3bp2j4

8 sierpnia 1780 - Umiera Tadeusz Rejtan

Zmarł Tadeusz Rejtan, uczestnik konfederacji barskiej, poseł nowogródzki na Sejm w 1773 roku. Stał się symbolem niezłomnego patriotyzmu po tym, jak desperacko zademonstrował sprzeciw wobec planu rozbioru Polski - na sejmie warszawskim w kwietniu 1773 roku własnym ciałem próbował zagrodzić posłom przejście do sali obrad. Zostało to później symbolicznie przedstawione na znanym obrazie Jana Matejki.

8 sierpnia 1863 - Bitwa pod Żyrzynem

Pod Żyrzynem na Lubelszczyźnie powstańcy, pod dowództwem pułkownika Michała Heydenreicha, pseudnim "Kruk", odnieśli jedno z największych zwycięstw powstania styczniowego. Rozbito konwój rosyjski i zdobyto około 200 tysięcy rubli.

8 sierpnia 1940 - "Bitwa o Anglię"

Rozpoczęła się "Bitwa o Anglię", której walki trwały do 31 października. W walkach uczestniczyły polskie dywizjony 302 i 303 oraz polscy piloci w jednostkach RAF. Spośród wszystkich pilotów myśliwskich, broniących angielskiego nieba 5 procent pochodziło z Polski i przypisuje się im 11 procent wszystkich zestrzeleń samolotów wroga. Bitwa o Anglię zakończyła się 31 października 1940 roku porażką Niemiec. Niektórzy historycy za datę rozpoczęcia Bitwy o Anglię uznają datę 13 sierpnia, tak zwany "Dzień Orła", czyli początek zmasowanych niemieckich nalotów bombowych na Wielką Brytanię.

8 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: pierwsza audycja powstańczej radiostacji Błyskawica

8 sierpnia nieprzyjaciel od rana naciera z wielu stron na Stare Miasto - Tłomackiem, Bielańską, przez Plac Teatralny na Ratusz oraz od strony ul. Rybaki. Wieczorem oddziały niemieckie wycofują się na pozycje wyjściowe. W Śródmieściu powstańcy ze Zgrupowania Chrobry II"" zajmują budynek Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji przy Placu Starynkiewicza.

d3bp2j4

Oddziały gen. Reinefartha atakują rejon cmentarzy. Na Żoliborzu Powstańcy opanowują okolice Instytutu Chemicznego i koszar przy ul. Gdańskiej. Na Ochocie sytuacja z godziny na godzinę staje się bardziej krytyczna. W ""Reducie Wawelskiej"" Powstańcy przekopują się z piwnic do sieci kanałów

8 sierpnia 1945 - ZSRR wypowiada wojnę Japonii

W nocy z 8 na 9 sierpnia Związek Radziecki wypowiedział wojnę Japonii. Sowieckie dywizje wkroczyły do Mandżurii, rozbijając szybko japońską Armię Kwantuńską. 6 i 9 sierpnia Amerykanie zrzucili bomby atomowe na Hiroshimę i Nagasaki, co przyczyniło się do złamania oporu i do podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Japonii.

8 sierpnia 1974 - Richard Nixon ustępuje z fotela prezydenckiego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon ogłosił przed Kongresem swoją dymisję, spowodowaną aferą Watergate.

d3bp2j4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3bp2j4