Trwa ładowanie...
d4489yq

5 kwietnia - kalendarium historyczne

d4489yq
d4489yq

5 kwietnia 1883 - Pierwsze skroplenie tlenu

Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski dokonali pierwszego w historii skroplenia tlenu.

5 kwietnia 1951 - Pierwsza kara śmierci za szpiegostwo w USA

Sąd w Nowym Jorku skazał na karę śmierci Ethel i Juliusa Rosenbergów, za szpiegostwo na rzecz ZSRR. Był to pierwszy proces o szpiegostwo, w którym orzeczono w Stanach Zjednoczonych karę śmierci. Wyrok śmierci na krześle elektrycznym wykonano w więzieniu Sing-Sing.

5 kwietnia 1952 - Wodowanie statku TSS Stefan Batory

W holenderskiej stoczni został zwodowany statek pasażerski TSS Stefan Batory (Turbine Steam Ship - turbinowy statek parowy). Zastąpił legendarnego MS Batory (Motor Ship - statek motorowy). W lipcu 1952 roku wyruszył w dziewiczą podróż na trasie Rotterdam-Hawr-Southampton-Montreal-Nowy Jork. W latach 70. i 80. był flagowym statkiem Polskich Linii Oceanicznych i ostatnim utrzymującym regularne rejsy na Atlantyku. Został wycofany w marcu 2000 roku.

5 kwietnia 1989 - Koniec obrad Okrągłego Stołu

W Warszawie zakończyły się, trwające od 6 lutego, obrady "Okrągłego Stołu". Podczas negocjacji przedstawicieli rządu i opozycyjnych organizacji społecznych uzgodniono legalizację NSZZ "Solidarność", wprowadzenie pluralizmu politycznego, wolności słowa, niezawisłości sądów, dostęp opozycji do środków masowego przekazu oraz termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów, oraz wolnych wyborów do Senatu.

d4489yq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4489yq