Trwa ładowanie...
d26djuh
d26djuh
d26djuh

5 czerwca 1723 - Urodził się Adam Smith

Urodził się Adam Smith, szkocki filozof i ekonomista, autor pierwszej poważnej pracy na temat ekonomii - "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów", dzieła, które było jedną z pierwszych prób usystematyzowania wiedzy o historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie. Dokonania Smitha były podstawą do uznania ekonomii za odrębną dziedzinę nauki, a jego prace są jednymi z najbardziej cenionych opracowań na temat gospodarki rynkowej, kapitalizmu i libertarianizmu. Zmarł 17 lipca 1790 roku.

5 czerwca 1944 - Inwazja Aliantów na Normandię

W nocy z 5 na 6 czerwca wojska alianckie pod dowództwem Dwighta Eisenhowera rozpoczęły operację Overlord w Normandii - otwarcie drugiego frontu w Europie. W operacji wzięły udział polskie jednostki - I Polska Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka. Była to największa operacja morsko-desantowa w dziejach świata, zakończona zdobyciem Paryża, 25 sierpnia 1944 roku.

5 czerwca 1947 - Przedstawienie planu Marshalla

George Marshall, amerykański sekretarz stanu przedstawił plan pomocy gospodarczej dla Europy, tak zwany Plan Marshalla, który Polska i pozostałe kraje bloku komunistycznego odrzuciły pod naciskiem Moskwy.

d26djuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d26djuh