Trwa ładowanie...
d3cykin

4 lipca - kalendarium historyczne

d3cykin
d3cykin

4 lipca 1610 - Bitwa pod Kłuszynem

Wojska polskie pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, rozbiły w bitwie pod Kłuszynem wojska rosyjsko-szwedzkie, dowodzone przez kniazia Dymitra Szujskiego.

4 lipca 1776 - Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki

Kongres w Filadelfii uchwalił Deklarację Niepodległości. Przedstawiciele 13 kolonii angielskich w Ameryce Północnej ogłosili Stany Zjednoczone Ameryki wolnym i niepodległym państwem. Tego dnia w Stanach Zjednoczonych jest obchodzone święto narodowe.

4 lipca 1934 - Zmarła Maria Skłodowska-Curie

Zmarła Maria Skłodowska-Curie, światowej sławy chemik i fizyk, profesor Sorbony, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości. Wraz z mężem Piotrem Curie odkryła dwa pierwiastki: polon i rad. Jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stopień doktora fizyki. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, w 1903 i 1911 roku. W 1932 roku z pomocą prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego założyła w Warszawie jeden z pierwszych instytutów leczenia chorób nowotworowych. W 1995 roku jej prochy - jako pierwszej kobiety - umieszczono w paryskim Panteonie. Urodziła się 7 listopada 1867 roku.

d3cykin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3cykin