Trwa ładowanie...
d3fr69n
d3fr69n
d3fr69n

31 lipca 1640 - Urodził się Michał Korybut Wiśniowiecki

Urodził się Michał Korybut Wiśniowiecki, król Polski od 1669, nieudolny monarcha wybrany na króla ze względu na zasługi i sławę ojca, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Zmarł 10 listopada 1673 roku, jego miejsce zajął Jan III Sobieski.

31 lipca 1705 - Bitwa pod Warszawą

Na przedmieściach Warszawy doszło do starcia zbrojnego pomiędzy połączonymi wojskami sasko-polsko-litewskimi a wojskami szwedzkimi. Przyczyną była koronacja popieranego przez Szwedów wojewody poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski przez konfederatów warszawskich. Bitwa, mimo kilkukrotnej przewagi oddziałów polsko-litewskich i saskich, zakończyła się zdecydowanym szwedzkim zwycięstwem.

31 lipca 1919 - Powstanie Republiki Weimarskiej

Parlament niemiecki uchwalił w Weimarze konstytucję republiki, zwanej odtąd potocznie Republiką Weimarską. Twór ten przetrwał zaledwie kilkanaście lat - republika upadła wraz z umocnieniem się nazizmu i dojściem Adolfa Hitlera do władzy, który powołał do życia III Rzeszę.

31 lipca 1944 - Powstanie Warszawskie: zapada decyzja o rozpoczęciu walk w Warszawie

31 lipca do stolicy przybywa gen. por. lotn. Reiner Stahel, mianowany przez Hitlera dowódcą wojskowym garnizonu Warszawy. Ma rozkaz obrony węzła warszawskiego przed ewentualnym powstaniem wszystkimi dostępnymi siłami i środkami walki.

d3fr69n

Poranna odprawa Komendy Głównej AK kończy się postanowieniem, że walka nie zostanie podjęta 1 sierpnia. Podczas popołudniowej odprawy sztabowej dokonana zostaje ocena sytuacji w związku z informacjami o dostaniu się do niewoli dowódcy 73. dywizji niemieckiej, broniącej przedmościa oraz ruchach wojsk sowieckich, okrążających Warszawę.

Dociera też meldunek płk. dypl. Kazimierza Iranek-Osmeckiego Hellera"" o przerzuceniu na Pragę niemieckiej dywizji pancernej ""Hermann Goring"". Ok. godz. 17.30 na naradę przybywa płk Antoni Chruściel ""Monter""

d3fr69n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3fr69n