Trwa ładowanie...
dsxtn5t
dsxtn5t
dsxtn5t

30 stycznia 1018 - Pokój w Budziszynie

Zawarcie pokoju z Niemcami w Budziszynie, kończącego długotrwałą wojnę Bolesława Chrobrego z cesarzem Henrykiem I. Na mocy tego pokoju przy Polsce pozostały Łużyce i Milsko.

30 stycznia 1667 - Rozejm w Andruszowie

Polska i Rosja zawarły rozejm w Andruszowie. Na mocy traktatu Polska zrzekła się Smoleńska, ziemi czernichowskiej i siewierskiej, części województwa witebskiego oraz lewobrzeżnej Ukrainy i Kijowa, a także ostatecznie zrezygnowała z aktywnej polityki na wschodzie Europy.

30 stycznia 1933 - Adolf Hitler zostaje kanclerzem Niemiec

Prezydent Niemiec Paul von Hindenburg powierzył misję utworzenia rządu Adolfowi Hitlerowi, przywódcy partii nazistowskiej - NSDAP.

30 stycznia 1948 - Zamordowanie Mahatmy Gandhiego

Mahatma Gandhi, polityczny i duchowy przywódca Hindusów w walce o wyzwolenie Indii, został zamordowany w New Delhi. Był politykiem, filozofem i prawnikiem, współtwórcą Indyjskiego Kongresu Narodowego. Stosował własną koncepcję walki bez użycia przemocy. Urodził się 2 października 1869 r.

30 stycznia 1968 - Początek "Marca 68"

Pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie odbyła się manifestacja przeciw decyzji władz o zdjęciu z dniem 1 lutego ze sceny Teatru Narodowego „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Manifestacja ta była bezpośrednią przyczyną wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą „Marzec 68”.

dsxtn5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dsxtn5t