Trwa ładowanie...
d5x6c2t
d5x6c2t
d5x6c2t

27 lipca 1794 - Upadek krwawej dyktatury jakobinów

Większość w rewolucyjnym Konwencie Narodowym obaliła krwawe rządy jakobinów. Jakobiński przywódca Maksymilian Robespierre został aresztowany, a dzień później stracony na gilotynie. Wydarzenia te nazywane są przewrotem 9 thermidora - od daty według francuskiego kalendarza rewolucyjnego.

27 lipca 1830 - Rewolucja lipcowa

W Paryżu wybuchła rewolucja, która przeszła do francuskiej historii pod nazwą "Trzech dni chwały". W jej wyniku król Karol X, który próbował przywrócić rządy absolutystyczne, został zmuszony do abdykacji. Władza Burbonów została obalona.

27 lipca 1942 - I bitwa pod El Alamein

Zwycięstwo aliantów nad siłami niemiecko-włoskimi w Afryce dowodzonymi przez feldmarszałka Erwina Rommla. Porażka wojsk "Lisa Pustyni" zatrzymała ofensywę państw Osi na Aleksandrię i Kair.

27 lipca 1944 - Powstanie Warszawskie: ewakuowani Niemcy wracają do Warszawy

27 lipca Niemcy opanowują panikę. Do miasta wracają ewakuowane uprzednio oddziały niemieckiej policji i SS. Zaczynają działać urzędy. Armia Czerwona opanowuje Garwolin i rozpoczyna przygotowania do przeprawy na zachodni brzeg Wisły pod Magnuszewem. Niemieckie jednostki zmotoryzowane napływają w rejon Modlina i Młocin. Posiłki pancerne grupowane są w Skierniewicach i Żyrardowie.

d5x6c2t

Godz. 10.00 - zaczyna się odprawa Komendy Głównej AK w pełnym składzie. Zdania na temat podjęcia walki w stolicy są podzielone. W porozumieniu z pełnomocnikiem rządu, Komendant Główny AK, gen. Tadeusz Komorowski "Bor" podejmuje decyzję, że w najbliższych dniach rozpocznie się walka o Warszawę. Termin wybuchu Powstania zależeć ma od sytuacji na froncie i zachowania Niemców. Około południa Komendant Okręgu Warszawskiego, płk dypl. Antoni Chruściel Monter"" odbywa ostatnia odprawę z dowódcami obwodów i ścisłym sztabem. Ok. godz. 17. władze niemieckie ogłaszają przez megafony wezwanie do stawienia się - na okres 10 dni

27 lipca 1953 - Rozejm w wojnie koreańskiej

W Panmundżomie podpisano zawieszenie broni kończące walki na Półwyspie Koreańskim. Utworzono strefę zdemilitaryzowaną i powołano Międzynarodową Komisję Sojuszniczą, nadzorującą zawieszenie broni. Tego dnia w Korei Północnej jest obchodzone święto narodowe.

d5x6c2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d5x6c2t