Trwa ładowanie...
d1cw71g
d1cw71g

27 grudnia 1822 - Urodził się Louis Pasteur

Francuski chemik i mikrobiolog, był odkrywcą szczepionki przeciwko wściekliźnie, wąglikowi i cholerze. Stworzył podstawy stereochemii, wyjaśnił procesy fermentacji, co dało podstawę konserwacji żywności metodą nazwaną później od jego nazwiska "pasteryzacją". Zmarł 28 września 1895 roku.

27 grudnia 1918 - Wybuch Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 1918 roku, krótko po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości, wróciły w granice Polski.

Powstanie wybuchło w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego. Pod koniec grudnia powstańcy ruszyli do ataku w całej Wielkopolsce. Walki toczyły się do stycznia 1919 roku. Do połowy tego miesiąca powstańcy wyzwolili niemal całą Wielkopolskę, która znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Zachodnie granice państwa ukształtowały się korzystniej, niż zakładano pierwotnie.

Powstanie ogarnęło teren liczący około 25 tysięcy kilometrów kwadratowych, na którym żyły prawie 2 miliony ludzi. W szczytowym momencie działań, armia powstańcza liczyła 72 tysiące dobrze wyposażonych żołnierzy.

d1cw71g

Wielkopolska, dzięki zwycięstwu Powstania Wielkopolskiego, miała wielki wkład w tworzenie niepodległej, odrodzonej ojczyzny.

Za koniec powstania wielkopolskiego historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku. Jednak dopiero Traktat w Wersalu podpisany 28 czerwca 1919 roku przyznał Polsce niemal całe Poznańskie i w ten sposób uznał sukcesy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Dowódcami powstania byli - generał Stanisław Taczak do 15 stycznia 1919 roku oraz generał Józef Dowbor-Muśnicki, głównodowodzący powstania od 16 stycznia 1919 roku. Wielkopolska, dzięki zwycięstwu Powstania Wielkopolskiego, wniosła do odrodzonej Rzeczypospolitej rdzennie polskie ziemie z wysoko rozwiniętą gospodarką, nowoczesnym przemysłem rolno-spożywczym, wydajnym rolnictwem i rozwiniętym handlem oraz armię licząca ponad 75 tysięcy żołnierzy i mającą na wyposażeniu wiele sprzętu wojskowego zdobytego w walkach z zaborcą, w tym samoloty.

Powstanie Wielkopolskie wywarło wpływ na aktywność niepodległościową Polaków zamieszkałych w zaborze pruskim, na Śląsku i Pomorzu, a także na ideę walki o dostęp do Bałtyku. Powstańcy wielkopolscy uczestniczyli w powstaniach śląskich i w przeprowadzaniu plebiscytów na Śląsku i Pomorzu. Śląski zryw niepodległościowy był wspierany przez Wielkopolan licznymi transportami z bronią i amunicją, artykułami żywnościowymi, odzieżą i lekami. Powstańcy wielkopolscy walczyli też o Lwów, uczestniczyli w walkach 1920 roku na kresach wschodnich oraz na froncie litewsko-białoruskim.

27 grudnia 1941 - Zrzut spadochronowy partii komunistycznej w Polsce

Z Moskwy odleciała do Polski tak zwana grupa inicjatywna, powstała w Moskwie na polecenie Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej. Jej zadaniem było odtworzenie partii komunistycznej w Polsce. W jej składzie znaleźli się między innymi Marceli Nowotko i Paweł Finder.

d1cw71g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1cw71g