26 listopada 1335 - Sąd nad Krzyżakami
Sąd arbitrażowy władców Czech i Węgier, podczas zjazdu w Wyszehradzie, nakazał Krzyżakom, zwrócenie Polsce Kujaw i Ziemi dobrzyńskiej. Pomorze Gdańskie i Ziemia chełmińska miały pozostać pod władzą zakonu.
26 listopada 1817 - Tadeusz Kościuszko wychodzi na wolność
Tadeusz Kościuszko zgodził się złożyć wiernopoddańczą przysięgę carowi Pawłowi I Romanowowi, w zamian za co, car uwolnił go, wraz z 20 tys. innych Polaków. Wkrótce po tym, Kościuszko wyjechał na krótko do Stanów Zjednoczonych. Brał udział w formowaniu Legionów Polskich walczących u boku Napoleona. Zmarł 11 października 1817 r. w Solurze.
26 listopada 1855 - Śmierć Adama Mickiewicza
W Stambule w Turcji zmarł Adam Mickiewicz, najwybitniejszy poeta polski, romantyk, rzecznik idei społecznych, narodowowyzwoleńczych i mesjanistycznych, filomata. Autor między innymi "Ody do młodości", "Konrada Wallenroda", "Dziadów" i "Pana Tadeusza" oraz przypowieści moralno-politycznej "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego". Urodził się 24 grudnia 1798 roku.
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski