Trwa ładowanie...
d1a4le4
d1a4le4
d1a4le4

24 września 1821 - Urodził się Cyprian Kamil Norwid

Urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz i rzeźbiarz, jeden z najważniejszych twórców polskiego Romantyzmu, nazywany także "czwartym wieszczem". Autor między innymi wiersza "Bema pamięci żałobny rapsod", dramatu "Kleopatra i Cezar", a także poematów, nowel i prozy - "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty". Zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu.

24 września 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy zacieśniają okrążenie ostatnich walczących dzielnic

24 września nieprzyjaciel zacieśnia pierścień wokół trzech walczących jeszcze ośrodków powstańczego oporu: Żoliborza, Śródmieścia i Mokotowa. Głównym celem ataku staje się Mokotów. W godzinach porannych rozpoczyna się generalne natarcie oddziałów niemieckich. Atak piechoty wspierają artyleria, lotnictwo i oddziały pancerne. Po zaciętych walkach na odcinkach południowym i południowo-wschodnim, Niemcy opanowują Królikarnię. Niszczą wysuniętą placówkę powstańczą przy Puławskiej 162 i docierają do linii ul. Ksawerów. Nocne natarcie oddziałów AK w celu odzyskania tego terenu kończy się niepowodzeniem.

Na wschodnim odcinku obrony Mokotowa Powstańcy pod naporem czołgów wycofują się na linię ul. Konduktorskiej. Pozostałe pozycje powstańcze zostają utrzymane. Obie strony ponoszą duże straty w ludziach.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

24 września 1966 - Pierwsza francuska próbna eksplozja bomby atomowej

Eksplozja pierwszej francuskiej bomby atomowej na atolu Fangataufa.

d1a4le4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1a4le4