Trwa ładowanie...
d36m3b4

24 kwietnia - kalendarium historyczne

d36m3b4
d36m3b4

24 kwietnia 1914 - Urodził się Jan Karski

24 kwietnia 1914 roku, urodził się Jan Karski, legendarny kurier Polskiego Państwa Podziemnego. Żołnierz Armii Krajowej, świadek Holocaustu. Jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez hitlerowców Polsce. Po wojnie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w Waszyngtonie, w wieku 86. lat.

Jan Karski, właściwie Jan Kozielewski, urodził się w Łodzi w katolickiej rodzinie inteligenckiej. Ukończył studia prawnicze i dyplomatyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Jako emisariusz AK, w 1942 roku wyprawił się do Wielkiej Brytanii z najważniejszą misją swojego życia, podczas której jako naoczny świadek zdał relację o eksterminacji Żydów. Przekazał także informacje o strukturze, organizacji i funkcjonowaniu Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce. Rząd generała Sikorskiego postanowił "Raport Karskiego" przekazać z prośbą o pomoc rządom Anglii i USA. Na podstawie dokumentów przywiezionych przez Karskiego w postaci mikrofilmów i potwierdzonych jego świadectwem, ówczesny minister spraw zagranicznych w rządzie RP w Londynie, Edward Raczyński, przygotował i 10 grudnia 1942 przedstawił aliantom szczegółowy raport o holokauście. W lipcu 1943 roku Karski został przyjęty przez Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. Polski wysłannik apelował do przedstawicieli najwyższych władz alianckich o ratunek dla Żydów, nie zyskał jednak poparcia.

Po wojnie przez 40 lat na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie wykładał historię dyplomacji. W 1952 roku otrzymał tytuł doktora filozofii. Prowadził także wykłady w Pentagonie.

d36m3b4

Janowi Karskiemu przyznano dwukrotnie order Virtuti Militari - został odznaczony przez generała Stefana Roweckiego-Grota oraz generała Władysława Sikorskiego. Był też uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Eisenhowera. Przyznano mu tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów świata" i honorowe obywatelstwo Izraela. Był też laureatem nagrody im. Brata Alberta za "heroiczną służbę Polsce". Pośmiertnie został wyróżniony Prezydenckim Medalem Wolności - najwyższym odznaczeniem cywilnym Stanów Zjednoczonych.

Zmarł 13 lipca 2000 roku.

24 kwietnia 1915 - Ludobójstwo Ormian w Turcji

24 kwietnia 1915 r. turecka policja zamordowała w Stambule ponad 2000 Ormian, głównie przedstawicieli inteligencji i duchownych. 24 kwietnia to symboliczna rocznica ludobójstwa Ormian w Turcji, w którym zginęło ok. 1,5 mln ludzi - trzy czwarte całej populacji Ormian żyjących w tureckich granicach. Na pamiątkę tych wydarzeń 24 kwietnia Ormianie obchodzą Dzień Pamięci o Ludobójstwie.

24 kwietnia 1967 - Katastrofa statku kosmicznego Sojuz 1

Katastrofa statku kosmicznego Sojuz 1. W czasie powrotu na Ziemię kosmonauta Władimir Komarow poniósł śmierć z powodu defektu spadochronu.

d36m3b4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d36m3b4