23 kwietnia 997 - Śmierć Świętego Wojciecha
Zginął Święty Wojciech, czeski biskup Pragi, z dynastii Sławnikowiczów, zamordowany przez pogan w Prusach podczas wyprawy misyjnej. Bolesław Chrobry wykupił ciało biskupa i pochował w Gnieźnie. Do jego grobu w 1000 roku pielgrzymował cesarz Otto III. Święty Wojciech został kanonizowany w 999 roku. Jest patronem Kościoła katolickiego w Polsce. Urodził się około 956 r.
23 kwietnia 1935 - Uchwalenie "Konstytucji Kwietniowej"
Sejm uchwalił nową konstytucję, która przekreślała demokratyczne zasady poprzedniej konstytucji z marca 1921 roku. Cała władza oddana została w ręce prezydenta i rządu. Konstytucja, podpisana przez prezydenta Ignacego Mościckiego 23 kwietnia, przyjęła nazwę "Konstytucji Kwietniowej".
23 kwietnia 1945 - Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Flossenburgu
Amerykańskie wojska wyzwoliły hitlerowski obóz koncentracyjny we Flossenburgu, w którym zmarło lub zostało zamordowanych 30 tysięcy osób.
23 kwietnia 1945 - Początek przesiedleń Polaków na zachód
Początek akcji przesiedleńczej na ziemie zachodnie i północne, prowadzonej przez Państwowy Urząd Repatriacyjny.
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski