Trwa ładowanie...
d2vdgll

23 października - kalendarium historyczne

d2vdgll
d2vdgll

23 października 1944 - Bitwa w Zatoce Leyte

Podczas II wojny światowej, w pobliżu wyspy Leyte na Filipinach doszło do największej bitwy powietrzno-morskiej w historii. Stoczyły ją floty: amerykańska i japońska. Czterodniowa batalia zakończyła się klęską Japończyków. Pokonana w Zatoce Leyte Japońska Cesarska Marynarka Wojenna nie odzyskała już nigdy swojej świetności. Ta przegrana oznaczała też ostateczne fiasko japońskiej strategii zakładającej pokonanie i zniszczenie floty wojennej Stanów Zjednoczonych w jednej wielkiej bitwie.

23 października 1954 - Podpisanie Układów Paryskich

W Paryżu podpisano tak zwane Układy Paryskie, których postanowienia znosiły okupacyjny status RFN. Podpisały je: USA, Wielka Brytania, Francja i RFN. Republice Federalnej przyznano prawo do posiadania armii, z wyłączeniem broni masowej zagłady. Znacznie zredukowano nałożone wcześniej ograniczenia na zachodnioniemiecki potencjał militarny i przemysłowy. Utrzymano natomiast stacjonowanie wojsk Paktu Północnoatlantyckiego na terenie RFN, a okupujące mocarstwa zachowały pewne uprawnienia wobec Niemiec Zachodnich aż do 1990 roku. Jednocześnie Układy Paryskie sankcjonowały włączenie RFN i jej sił zbrojnych do NATO oraz przystąpienie RFN i Włoch do utworzonej tego dnia Unii Zachodnioeuropejskiej (z przekształconej Unii Zachodniej).

23 października 1956 - Wybuch powstania na Węgrzech

Na Węgrzech wybuchło powstanie przeciwko komunistycznemu reżimowi. W Budapeszcie początkiem stała się manifestacja solidarności z "polskim październikiem". Powstanie zostało krwawo stłumione 4 listopada po wkroczeniu wojsk radzieckich. 23 października na Węgrzech jest obchodzone święto narodowe - Dzień Republiki.

d2vdgll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2vdgll

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj