Trwa ładowanie...
d2fb60y

22 listopada - kalendarium historyczne

d2fb60y
d2fb60y

22 listopada 1918 - Wyzwolenie Lwowa

Polsko-ukraińskie walki o miasto, które rozpoczęły się 1 listopada 1918 roku, zakończyły się zwycięstwem polskich żołnierzy, wspieranych przez bohaterskich mieszkańców, w tym młodzież - nazwaną później Orlętami Lwowskimi. Miasto zostało wyzwolone, lecz rozpoczęło się ukraińskie oblężenie. Walki o Lwów zakończyły się 22 maja 1919 roku zniesieniem oblężenia. Po zakończeniu walk marszałek Józef Piłsudski w uznaniu bohaterstwa mieszkańców odznaczył miasto Krzyżem Virtuti Militari.

22 listopada 1944 - Wysiedlenie Polaków z Litwy

Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego i radziecka Litwa podpisały umowę o wymianie ludności, w wyniku której wyjechało do Polski 180 tysięcy Polaków, głównie z Wilna i rejonu wileńskiego, z Polski na Litwę przesiedlono około tysiąca Litwinów.

22 listopada 1963 - Zabójstwo Johna Kennedy'ego

Z rąk zamachowca zginął John Fitzgerald Kennedy, 35. prezydent Stanów Zjednoczonych. Prezydenta zastrzelono w centrum Dallas. Zamachowcem był dawny żołnierz marines, Harvey Oswald. Został on zabity przez Jacka Rubinsteina, podczas przewożenia do więzienia, w przeddzień uroczystości pogrzebowych, 24 listopada. Specjalna komisja pod przewodnictwem Earla Warrena orzekła, że Oswald działał sam. Raport Komisji był kwestionowany, a na temat śmierci Kenned'yego powstało wiele, często fantastycznych hipotez.

d2fb60y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2fb60y