Trwa ładowanie...
d31hs1x
d31hs1x

20 lipca - kalendarium historyczne

Podziel się
d31hs1x

20 lipca 1926 - Zmarł Feliks Dzierżyński

Zmarł Feliks Dzierżyński, działacz polskiego i rosyjskiego ruchu rewolucyjnego, w państwie radzieckim twórca i szef bolszewickiego aparatu przemocy Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Nadużyciami Władzy , potocznie zwanej Czeka - wprowadził na szeroką skalę system zatrzymywania zakładników, izolowania w łagrach "niepewnych elementów", przez co zyskał miana "Żelazny Feliks" i "Czerwony Kat". Od 1924 roku pełnił funkcję przewodniczącego Najwyższej Rady Gospodarki Narodowej. Uważany za jednego z twórców państwa radzieckiego. Urodził się 11 września 1877 r.

Przeczytaj też:**

d31hs1x

20 lipca 1944 - Nieudany zamach na Hitlera

Nieudany zamach na Adolfa Hitlera w kwaterze polowej w Gierłoży pod Kętrzynem, zorganizowany przez grupę jego przeciwników, na czele z Karlem Friedrichem Goerdelerem i marszałkiem Erwinem Witzlebenem. Represje objęły dowódców wojskowych, a także wiele osób cywilnych, które uczestniczyły w spisku.

20 lipca 1969 - Pierwsze lądowanie na Księżycu

Na Księżycu wylądował pierwszy załogowy pojazd wysłany z Ziemi. Na jego pokładzie było dwóch astronautów Neil Armstrong i Edwin Aldrin. 21 lipca Armstrong jako pierwszy człowiek w historii stanął na Srebrnym Globie.

poprzedni dzień

następny dzień

d31hs1x

Podziel się opinią

Share
d31hs1x
d31hs1x