WP

20 lat Polski w NATO. Zapytaliśmy Polaków, co oni na to. "Jesteśmy bezpieczni"

Dokładnie 68 proc. badanych w panelu Ariadna nie wiedziało, że weszliśmy do NATO 20 lat temu. Ale, dopytani szczegółowo, w większości – aż 71 proc. – uważają że poprawiło to nasze bezpieczeństwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
16.11.2018 r. Drawsko Pomorskie. Polsko-amerykańskie ćwiczenia "Anakonda"
16.11.2018 r. Drawsko Pomorskie. Polsko-amerykańskie ćwiczenia "Anakonda" (Agencja Gazeta, Fot: Cezary Aszkiełowicz)
WP

Czy według Ciebie Polska jest obecnie bezpieczna i nie zagraża jej żaden atak ze strony innego kraju? – zapytaliśmy na panelu Ariadna. 49 proc. badanych uważa, że tak, jesteśmy bezpieczni. Aż 29 proc. uważa odwrotnie. Aż 22 proc. nie wie, co o tym myśleć.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Podziel się

Co do jednego jesteśmy zgodni. Aż 71 proc. badanych Polaków uważa, że wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego poprawiło bezpieczeństwo kraju. Przeciwnego zdania jest tylko 7 proc. badanych.

WP
Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Podziel się

Kto jest naszym największym sojusznikiem w ramach Paktu Północnoatlantyckiego? Oczywiście USA.

44 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu Ariadny dla WP, uznaje Stany Zjednoczone za najważniejszego partnera Polski w zakresie obronności. 60 proc. badanych jest zdania, że w razie ataku na nasz kraj Waszyngton przyszedłby z pomocą. Ale jedna piąta uważa inaczej – że na Amerykanów nie moglibyśmy liczyć.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Podziel się
WP

Jeśli nie Amerykanie, to kto? Aż 15 proc. badanych jako największego sprzymierzeńca Polski w NATO uznało kraj, którego wskazanie jako sojusznika jeszcze 70, ba, jeszcze 35 lat temu nikomu nie mieściłoby się w głowie.

Tak, chodzi o Niemcy. Nasz zachodni sąsiad, niegdyś najgorszy wróg, dziś największy partner gospodarczy i partner w Unii Europejskiej okazuje się również – najwyższy czas, po 20 latach we wspólnym przymierzu obronnym – sojusznikiem. Przegonić USA jako najbardziej preferowane źródło wsparcia – to się raczej Berlinowi nie uda, jednak Bundeswehra ma jedną przewagę nad US Army – w razie ataku na Polskę jej pomoc przynajmniej teoretycznie może przyjść szybciej.

Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Podziel się

Polacy są zresztą realistami i w większości nie wierzą, że w Polsce może powstać "Fort Trump", czyli stała baza wojsk Stanów Zjednoczonych. Aż 47 proc. badanych uznaje prawdopodobieństwo budowy takiej placówki za niskie lub bardzo niskie, przeciwnego zdania jest 25 proc. W Fort Trump nie wierzy aż 62 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy PO i 30 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy PiS. W zbiorze tych ostatnich wiara w Trumpa jest większa – 46 proc. liczy na to, że taka baza jednak powstanie.

WP
Wyniki badania na panelu Ariadna dla WP WP.PL
Podziel się

Badanie pokazuje, że zdecydowana większość Polaków uznaje wejście do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego za wydarzenie, które wydatnie poprawiło bezpieczeństwo Polski. W 20. rocznicę akcesji warto przeczytać wywiad z Jerzym Buzkiem, wówczas premierem, który odsłonił kulisy polskiej walki o dołączenie do najpotężniejszego sojuszu obronnego świata.

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP