Trwa ładowanie...
d30w5oz
d30w5oz
d30w5oz

2 października 1187 - Saladyn zdobył Jerozolimę

Wódz muzułmański Saladyn zdobył Jerozolimę i wyparł chrześcijan niemal z całego obszaru Ziemi Świętej, co stało się przyczyną III krucjaty.

2 października 1914 - Urodził się Jan Nowak Jeziorański

Urodził się Jan Nowak Jeziorański, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa. W czasie II wojny światowej był emisariuszem Armii Krajowej i rządu w Londynie. Słynny "kurier z Warszawy", był ostatnim wysłannikiem z Londynu, który dotarł do stolicy przed wybuchem powstania warszawskiego. Po wojnie przebywał na uchodźstwie. Był redaktorem polskiej sekcji BBC i dyrektorem sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Autor wspomnień "Kurier z Warszawy", "Wojna w eterze" i "Polska z oddali". Zmarł 20 stycznia 2005 roku.

2 października 1944 - Powstanie Warszawskie: stolica kapituluje

2 października od godziny 5.00 obowiązuje zawieszenie broni. Do godziny 19.00 Warszawę opuszcza ok. 16 tys. mieszkańców. Po dwóch dniach ewakuacji w Śródmieściu pozostaje nadal ponad 80 proc. ludności cywilnej. Przez cały dzień w siedzibie gen. Ericha von dem Bacha w Ożarowie toczą się pertraktacje polsko-niemieckie. O godz. 20.00 czasu niemieckiego, a 21.00 czasu polskiego ustają działania wojenne w stolicy. O godzinie 2.00 w nocy obie strony podpisują w Ożarowie formalny układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Sygnatariuszem ze strony niemieckiej jest gen. Erich von dem Bach, zaś ze strony polskiej płk dypl. Kazimierz Iranek-Osmecki "Heller" i ppłk dypl. Zygmunt Dobrowolski Zyndram"".

Najważniejsze ustalenia umowy kapitulacyjnej obejmują:

- przyznanie Powstańcom

d30w5oz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d30w5oz