Trwa ładowanie...
d18i19a
d18i19a
d18i19a

19 czerwca 1623 - Urodził się Blaise Pascal

Urodził się Blaise Pascal, francuski filozof, matematyk, fizyk i publicysta, uważany powszechnie za następcę Kartezjusza. Był obrońcą jansenizmu i idei świętego Augustyna, krytykiem moralności jezuickiej. Jako naukowiec badał zjawiska dotyczące ciśnienia atmosferycznego i hydrostatyki. Był współtwórcą rachunku prawdopodobieństwa, twórcą zasady indukcji matematycznej. Zmarł 19 sierpnia 1662 roku.

19 czerwca 1669 - Michał Korybut Wiśniowiecki został wybrany na króla Polski

Królem Polski został wybrany Michał Korybut Wiśniowiecki, który nie posiadał talentu politycznego i nie był przygotowany do rządzenia państwem. Praktycznie władzę sprawował Andrzej Olszowski, podkanclerzy koronny. W 1672 roku w Buczaczu Wiśniowiecki zawarł upokarzający dla Rzeczypospolitej traktat z Turcją.

19 czerwca 1943 - Śmierć Jana Piekałkiewicza

Na Pawiaku zmarł zakatowany przez Niemców Jan Piekałkiewicz, Delegat Rządu RP na Kraj. Ekonomista, polityk, działacz ruchu ludowego - Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast", Stronnictwo Ludowe, Delegat Rządu na Kraj od 5 sierpnia 1942 roku. Urodził się 19 września 1892 roku w Kursku.

d18i19a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d18i19a