18 listopada 1655 - Oblężenie Jasnej Góry
Początek oblężenia klasztoru paulinów na Jasnej Górze przez wojska szwedzkie. Na czele obrońców stanął przeor zakonu Augustyn Kordecki. Oblężenie zakończyło się w nocy z 26/27 grudnia.
18 listopada 1860 - Urodził się Ignacy Padereweski
Słynny pianista, kompozytor, był również działaczem niepodległościowym i politykiem. W latach 1919-1921 Paderewski był ministrem spraw zagranicznych RP; sygnatariusz traktatu wersalskiego. W końcu lat 30. współtwórca Frontu Morges, jako działacz społeczny znaczne sumy ze swoich dochodów przeznaczał na cele dobroczynne, oświatowe i niepodległościowe. Zmarł 29 czerwca 1941 roku.
18 listopada 1918 - Powołanie pierwszego rządu II RP
Józef Piłsudski powołał rząd niepodległej Polski z Jędrzejem Moraczewskim jako premierem. Rząd Moraczewskiego utrzymał się do 16 stycznia 1918 roku. Mimo krótkiej kadencji zdołał uchwalić szereg aktów prawnych, m.in. powszechne prawo wyborcze, dające prawo głosu kobietom, ośmiogodzinny dzień pracy oraz prawo do strajku i organizowania się w związki zawodowe.
18 listopada 1939 - Utworzenie Polskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii
Rząd generała Władysława Sikorskiego zawarł umowę z władzami brytyjskimi o utworzeniu Polskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy akt międzynarodowy, podpisany przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
18 listopada 1965 - List biskupów polskich do niemieckich
Biskupi polscy wysłali list do biskupów niemieckich, wzywający do pojednania obu narodów. Napisali w nim słynne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie". List zawierał zaproszenie do udziału w obchodach 1000-lecia chrztu Polski. Podczas obrad Soboru Watykańskiego II, list podpisało 34 polskich biskupów, między innymi kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła.
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski