18 grudnia 1865 - Zniesienie niewolnictwa w USA
W Stanach Zjednoczonych - ratyfikuj膮c XIII poprawk臋 do konstytucji - zniesiono niewolnictwo.
18 grudnia 1913 - Urodzi艂 si臋 kanclerz RFN Willy Brandt
Socjaldemokrata i antyfaszysta Willy Brandt przeszed艂 do historii jako inicjator pojednania z Europ膮 Wschodni膮. Kanclerz RFN kl臋cz膮cy pod Pomnikiem Bohater贸w Getta sta艂 si臋 symbolem nowych Niemiec. Wzbudza艂 skrajne emocje - uwielbiano go i nienawidzono. Urodzi艂 si臋 18 grudnia 1913 r.
Willy Brandt zasiada艂 w fotelu kanclerskim tylko pi臋膰 lat. To zaledwie epizod w por贸wnaniu z 14-letni膮 kadencj膮 Konrada Adenauera (1949-1963) czy jeszcze d艂u偶szymi rz膮dami Helmuta Kohla (1982-1998).
Pierwszy socjaldemokratyczny kanclerz RFN wykorzysta艂 swoj膮 kr贸tk膮 kadencj臋 (1969-1974) do prze艂amania nieufno艣ci wobec Niemc贸w b臋d膮cej skutkiem wojny i do rozpocz臋cia procesu pojednania z Polakami, Rosjanami i innymi narodami Europy 艢rodkowej i Wschodniej, kt贸re ucierpia艂y wskutek nazistowskiej agresji i okupacji.
W polityce wewn臋trznej Brandt realizowa艂 has艂o "Odwa偶my si臋 na wi臋cej demokracji", reformuj膮c skostnia艂e struktury spo艂eczne i wyci膮gaj膮c r臋k臋 do buntuj膮cej si臋 m艂odzie偶y, zaczynaj膮cej wtedy zadawa膰 pytania swoim ojcom, co robili w czasie wojny. "By艂 idolem naszego pokolenia; przeciwie艅stwem naszych milcz膮cych rodzic贸w, twierdz膮cych, 偶e nic nie wiedzieli i nic z艂ego nie zrobili w czasach nazistowskiego terroru" - pisze Holger Schmale w weekendowym wydaniu "Berliner Zeitung".
Wiarygodno艣膰 Brandta wynika艂a z jego niezwyk艂ego jak na niemieckie warunki 偶yciorysu. Herbert Frahm, bo tak brzmia艂o pierwotne nazwisko p贸藕niejszego kanclerza, urodzi艂 si臋 18 grudnia 1913 roku w Lubece jako nie艣lubne dziecko ekspedientki. Do SPD wst臋puje jako 16-latek, jednak wkr贸tce porzuca socjaldemokrat贸w na rzecz bardziej radykalnej Socjalistycznej Partii Robotniczej (SAP), rokuj膮cej - jego zdaniem - wi臋ksze nadzieje na skuteczn膮 walk臋 z rosn膮cymi w si艂臋 nazistami.
Po doj艣ciu do w艂adzy Hitlera w 1933 roku, poszukiwany przez Gestapo socjalista ucieka do Norwegii z zadaniem zorganizowania zagranicznych struktur partii. Przyjmuje pseudonim Willy Brandt, kt贸ry po wojnie staje si臋 jego nazwiskiem. Ten okres jego 偶ycia pe艂en jest dramatycznych moment贸w. W 1936 roku przez kilka miesi臋cy przebywa nielegalnie w Niemczech, a rok p贸藕niej jako dziennikarz relacjonuje przebieg wojny domowej w Hiszpanii.
Po zako艅czeniu wojny Brandt przyje偶d偶a do Niemiec jako korespondent prasy skandynawskiej. Opisuje dla gazet du艅skich i norweskich przebieg procesu zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze. Dwa lata p贸藕niej decyduje si臋 na sta艂y powr贸t do Niemiec. - Mia艂em wra偶enie, 偶e w kraju jestem bardziej potrzebny - powie w jednym z wywiad贸w. Zniech臋cony do radykalnych ideologii, rozpoczyna karier臋 w SPD. W latach 1957-1966 jest burmistrzem Berlina Zachodniego - "miasta frontowego" wolnego 艣wiata.
Kluczowym do艣wiadczeniem, kt贸re zdecydowa艂o o jego wyborze polityki odpr臋偶enia, by艂a budowa w 1961 roku przez w艂adze NRD muru dziel膮cego Berlin na dwie cz臋艣ci, przy ca艂kowitej bierno艣ci aliant贸w zachodnich. W li艣cie, b臋d膮cym odpowiedzi膮 na pro艣b臋 Brandta o pomoc, prezydent John F. Kennedy napisa艂, 偶e mur mo偶na zlikwidowa膰 tylko za pomoc膮 wojny, a nikt nie ma zamiaru jej z tego powodu wywo艂ywa膰.
- Zrozumieli艣my, 偶e podzia艂 (Niemiec) b臋dzie trwa艂 d艂ugo - pisze najbli偶szy wsp贸艂pracownik Brandta - Egon Bahr, tw贸rca koncepcji polityki "zmiana poprzez zbli偶enie". P贸藕niejsza "Ostpolitik" (polityka wschodnia) rz膮du Brandta opiera艂a si臋 na za艂o偶eniu, 偶e aby w przysz艂o艣ci zmieni膰 powojenny status quo, nale偶y najpierw go uzna膰.
W pierwszej po艂owie lat 60. Brandt przegra艂 dwukrotnie walk臋 o stanowisko kanclerza. W tym czasie sta艂 si臋 obiektem niewybrednych atak贸w ze strony rz膮dz膮cych chadek贸w. Politycy CDU i CSU wypominali mu emigracj臋 w czasie wojny jako zdrad臋 ojczyzny. - Co pan robi艂 przez dwana艣cie lat za granic膮? Bo my wiemy, co robili艣my tutaj, w kraju - pyta艂 premier Bawarii Franz Josef Strauss. Za艣 Adenauer zwraca艂 si臋 do niego per "Brandt alias Frahm".
Natomiast wielu lewicowych i liberalnych int
18 grudnia 1940 - Hitler zatwierdza plan ataku na ZSRR
Adolf Hitler zatwierdzi艂 plan wojny przeciwko Zwi膮zkowi Radzieckiemu - "Plan Barbarossa".
WP Opinie na:
Wy艂膮czono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaanga偶owanie naszych czytelnik贸w w komentarzach. Jednak niekt贸re tematy wywo艂uj膮 komentarze wykraczaj膮ce poza granice kulturalnej dyskusji. Dbaj膮c o jej jako艣膰, zdecydowali艣my si臋 wy艂膮czy膰 sekcj臋 komentarzy pod tym artyku艂em.
Redakcja Wirtualnej Polski