Trwa ładowanie...
d2np6aq
d2np6aq
d2np6aq

13 sierpnia 1873 - Urodził się Józef Haller

Urodził się Józef Haller, legionista, generał, polityk, głównodowodzący polską armią organizowaną we Francji w 1918 roku, tak zwaną "Błękitną Armią", która walczyła z Niemcami na froncie zachodnim. W okresie międzywojennym był między innymi członkiem Rady Wojennej i posłem na Sejm. Zmarł 4 czerwca 1960 r.

13 sierpnia 1920 - Rozpoczął się decydujący etap Bitwy Warszawskiej

Początek bitwy o Warszawę znanej jako "cud nad Wisłą". Wojska polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego zwyciężyły Armię Czerwoną, pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. Bitwa Warszawska jest uznana za jedną z 18 bitew decydujących o losach świata.

13 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: czołg-pułapka zabija ok. 300 osób

Z chwilą ostatecznego upadku Stawek zamyka się pierścień wojsk niemieckich wokół Starego Miasta. Wieczorem żołnierze Batalionu "Gustaw" wprowadzają na ul. Kilińskiego niemiecki pojazd pancerny, porzucony przez załogę nieprzyjaciela przy barykadzie na Podwalu. Wypełniony materiałem wybuchowym pojazd eksploduje na wysokości domu nr 1. Ginie prawie 300 osób, żołnierze i ludność cywilna.

d2np6aq

Odcięcie Starego Miasta zrywa łączność między KG AK a płk. Antonim Chruścielem "Monterem", stacjonującym w Śródmieściu. Ok. godz. 20 rusza natarcie wydzielonych oddziałów Śródmiejskich: por. Mariana Krawczyka "Harnasia", rtm. Henryka Roycewicza "Leliwy" i oddziałów ze Zgrupowania "Chrobry II". Celem ataku jest odzyskanie połączenia między Śródmieściem a Starówką. Ok. godz. 1. natarcie załamuje się w rejonie Hal Mirowskich. W nocy z 13 na 14, oddziały Pułku "Baszta" nacierają z Mokotowa w kierunku Śródmieścia. Atak załamuje się pod silnym ogniem nieprzyjaciela. Powstańcy ponoszą dotkliwe straty. Nie udaje się opanować koszar SS, mieszczących się w szkole na rogu Kazimierzowskiej i Narbutta, ani tzw. Domu Wedla na rogu Puławskiej i Madalińskiego.

W kinie "Palladium" przy ul. Złotej, przy pełnej sali, odbywa się pierwszy pokaz powstańczej kroniki filmowej.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

d2np6aq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2np6aq