Trwa ładowanie...
d474woq
d474woq
d474woq

12 kwietnia 1204 - Krzyżowcy zdobywają Konstantynopol

Rycerze uczestniczący w czwartej wyprawie krzyżowej zdobyli Konstantynopol.

12 kwietnia 1861 - Wybucha wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych

Początek wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, która trwała do 9 kwietnia 1865 roku. Wywołana wystąpieniem 11 stanów południowych z Unii, tak zwanej Północy, i ukonstytuowaniem się ich w odrębne państwo - Skonfederowane Stany Ameryki, tak zwane Południe. Wojna zakończyła się utrzymaniem jedności państwa, w którym cztery miliony niewolników uzyskało wolność.

12 kwietnia 1940 - Masowa deportacja Polaków w głąb ZSRR

W nocy z 12 na 13 kwietnia rozpoczęła się druga masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego. Jej ofiarami były rodziny rozstrzeliwanych w tym czasie jeńców i więźniów. Większość spośród wywożonych, bo aż 80 proc., stanowiły kobiety i dzieci. Według danych NKWD, w czasie przeprowadzonej wtedy wywózki zesłano około 61 tys. osób, głównie do Kazachstanu. Inne szacunki mówią, że liczba ta była znacznie większa i mogła wynieść nawet 320 tysięcy osób. Po dotarciu na miejsce zsyłki, zesłańców czekała niewolnicza praca, nędza, choroby i głód.

12 kwietnia 1945 - Polscy żołnierze wyzwalają obóz koncentracyjny w Oberlangen

Żołnierze 1 polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili obóz kobiecy w Oberlangen w Niemczech, gdzie więziono uczestniczki Powstania Warszawskiego.

d474woq

12 kwietnia 1961 - Pierwszy załogowy lot kosmiczny

Wystrzelenie przez Związek Radziecki pierwszego w świecie załogowego statku kosmicznego "Wostok 1", z kosmonautą Jurijem Gagarinem na pokładzie. Lot - jedno okrążenie Ziemi - trwał jedną godzinę i 48 minut.

12 kwietnia 1981 - Wystartował pierwszy amerykański prom kosmiczny

Stany Zjednoczone wystrzeliły pierwszy prom kosmiczny "Columbia" z Johnem Youngiem i Robertem Crippenem na pokładzie. Lot wahadłowca zakończył się 14 kwietnia, po 37 okrążeniach Ziemi.

d474woq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d474woq