Trwa ładowanie...
dffhhe0

1 kwietnia - kalendarium historyczne

dffhhe0
dffhhe0

1 kwietnia 1750 - Urodził się Hugo Kołłątaj

Urodził się Hugo Kołłątaj - ksiądz, filozof, pisarz, jeden z głównych ideologów polskiego Oświecenia. Był działaczem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych i Komisji Edukacji Narodowej, współautorem Konstytucji 3 Maja 1791 roku, autorem licznych prac publicystycznych: "Prawo polityczne narodu polskiego", "O ustanowieniu i upadku Konstytucji 3 Maja", "Naukowe podstawy polityki". Zmarł 28 lutego 1812 roku.

1 kwietnia 1784 - Pierwszy w Polsce pokaz lotu balonem

W Krakowie odbył się pierwszy w Polsce publiczny pokaz lotu balonu. Konstruktorami byli Jan Jaśkiewicz i Jan Śniadecki.

1 kwietnia 1815 - Urodził się Otto von Bismarck

Urodził się Otto Eduard Leopold von Bismarck, premier Prus, pierwszy kanclerz zjednoczonego cesarstwa niemieckiego, ze względu na politykę opartą na potędze militarnej zwany „Żelaznym Kanclerzem”. Przyczynił się do zjednoczenia Niemiec. W polityce wewnętrznej był zwolennikiem ewolucyjnego konserwatyzmu. Zmarł 30 lipca 1898 roku.

1 kwietnia 1901 - Pierwszy strajk dzieci we Wrześni

Odbył się strajk szkolny dzieci we Wrześni w Wielkopolsce. Był to protest przeciwko przymusowemu nauczaniu religii w języku niemieckim. Dzieci wychłostano, a rodziców ukarano aresztem.

1 kwietnia 1939 - Początek dyktatury gen. Franco w Hiszpanii

Wkroczenie oddziałów gen. Francesco Franco do Madrytu zapoczątkowało w Hiszpanii rządy dyktatury wojskowej.

dffhhe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dffhhe0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj