Trwa ładowanie...
d3kcfsk

1 grudnia - kalendarium historyczne

Share
d3kcfsk

1 grudnia 1338 - Pierwszy opis Warszawy

W Warszawie w kościele św. Jana sędziowie papiescy ogłosili pozew w sprawie zatargu między królem Polski Kazimierzem Wielkim a Zakonem Krzyżackim o Ziemię Chełmińską i Dobrzyńską. W dokumencie został umieszczony pierwszy oficjalny opis Warszawy.

1 grudnia 1415 - Urodził się Jan Długosz

Jan Długosz był kanonikiem krakowskim, historykiem, dyplomatą, wychowawcą synów Kazimierza Jagiellończyka. Jest autorem pierwszej syntezy w historiografii polskiej - „Historia Polonica” - to dwanaście ksiąg opisujących dzieje Polski od czasów legendarnych do 1480 roku.

1 grudnia 1867 - Urodził się Ignacy Mościcki

Mościcki był prezydentem RP w latach 1926-1939. Z zawodu był chemikiem, technologiem, autorem ponad 60 prac naukowych. Opracował przemysłową metodę wytwarzania kwasu azotowego z powietrza. Założył Państwowe Zakłady Azotowe pod Tarnowem . Dzielnicę, gdzie zbudowano tę fabrykę, na jego cześć nazwano Mościcami. W 1926 roku podjął decyzję, że będzie ojcem chrzestnym każdego siódmego syna w polskiej rodzinie, co dawało chrześniakom wiele przywilejów. Miał ich około pięciuset. Zmarł 2 października 1946 r.

d3kcfsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3kcfsk
d3kcfsk