ycipk-2s941b

Zwycięstwo Donalda Trumpa. Marcin Bartnicki: Czarny scenariusz i szansa dla Polski

To będzie katastrofa. Po zwycięstwie Donalda Trumpa Polska może znów znaleźć się w centrum historycznych wydarzeń, prawdopodobnie w roli ofiar - taki scenariusz dla Polski przed wyborami w USA zapowiadali niemal wszyscy polscy komentatorzy polityczni. Chociaż prorosyjski prezydent jako nasz najważniejszy sojusznik rzeczywiście brzmi groteskowo, zapowiedzi o naszej śmierci w kuli ognia i zdaniu się na łaskę Boga i Putina są przesadzone. Dla Polski to może być szansa - pisze Marcin Bartnicki (WP Opinie).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump
Donald Trump (AFP, Fot: Jay Laprete)
ycipk-2s941b

"Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, Francuzami... Bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy" - mówił w 2014 r. ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski na spotkaniu z Jackiem Rostowskim. "Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa" - twierdził Sikorski.

Opinie byłego ministra z nieformalnego spotkania, które znamy z taśm opublikowanych przez "Wprost", straciły nieco na aktualności po deklaracji państw NATO o rozmieszczeniu w Polsce amerykańskiego batalionu. Jednak po wygranej Trumpa, trudno znaleźć lepsze słowa na określenie sytuacji Polski.

"Gratulacje, teraz będziecie bronić się sami" - stwierdził Trump w kampanii wyborczej, kierując swoje słowa do państw NATO, które "nie płacą rachunków". Miał na myśli niemal wszystkich europejskich członków sojuszu. Tylko pięć państw, w tym Polska, wydaje na armię co najmniej 2 proc. PKB. Według Trumpa, pozostali, to pasażerowie na gapę, którzy zrezygnowali z finansowania własnej armii, bo ochronę zapewniają im Stany Zjednoczone, dlatego amerykańskie wydatki niemal dwukrotnie przekraczają wymagany próg 2 proc. PKB.

ycipk-2s941b

Jeśli Trump dotrzyma obietnicy, dla Polski może to oznaczać realizację jednego z dwóch scenariuszy.

JUŻ W ŚRODĘ O GODZ. 9 - specjalne wydanie #dziejesienazywo o wyborach prezydenckich prosto z USA

Czarny scenariusz

Wycofanie amerykańskich wojsk z Europy spowoduje powstanie luki w systemie bezpieczeństwa całego kontynentu. Braku amerykańskich żołnierzy nie da się szybko uzupełnić. Co więcej, część państw Europy Zachodniej może to zagrożenie zupełnie zignorować, szczególnie zmagające się z wysokim zadłużeniem i falą imigrantów państwa południa Europy.

ycipk-2s941b

Dla Polski wycofanie US Army ma również duże znaczenie polityczne. Obecność amerykańskiego batalionu w naszym kraju miała być wyraźnym sygnałem dla Rosji, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić każdego sojusznika. To będzie znakomity prezent dla Putina, a Trump niejednokrotnie deklarował zamiar poprawienia relacji z Rosją. W globalnej rozgrywce Moskwa może być dla niego ważniejsza od Warszawy. W takiej sytuacji Putin może mieć szansę na bezkarne wywołanie kolejnego konfliktu, jeśli tylko będzie to w jego interesie.

Bezpieczeństwo Polski zostanie wyraźnie osłabione również dlatego, że Polski rząd postawił na sojusz z USA, jednocześnie wysyłając europejskim państwom NATO wyraźny sygnał, że Polska będzie twardo walczyła o swoje interesy bez względu na straty, jakie spowoduje to w relacjach z Francją czy Niemcami. Widać to najlepiej po decyzji o rezygnacji z zakupu francuskich Caracali. Antoni Macierewicz nie próbował nawet ukrywać, że zamierza zakupić dla polskiej armii amerykańskie Black Hawki.

Jeśli ten scenariusz się spełni, Polska zostanie faktycznie pozbawiona zarówno silnych sojuszy z europejskimi członkami NATO, jak i z kluczowym partnerem, na którego postawiliśmy. W ten sposób słowa Radosława Sikorskiego staną się prorocze.

Strategiczny sojusznik

ycipk-2s941b

Trump zmienił nieco deklarowaną wcześniej doktrynę polityki zagranicznej, gdy zaczął zabiegać o głosy amerykańskiej Polonii. W jego słowach nagle pojawiło się uwielbienie dla naszego narodu. Nie łudźmy się jednak, po wyborach puste deklaracje znikną i zostaną chłodne interesy. Jednak również w takiej sytuacji, Polska może mieć dla Trumpa liczne atuty.

Strategiczne położenie Polski i fakt, że mamy prawo weta w UE może działać na naszą korzyść. W dodatku nasz rząd preferuje amerykańskie firmy, czego najlepszym dowodem jest rezygnacja z zakupu francuskich śmigłowców na rzecz amerykańskich. Dodatkowo twardy styl zarządzania Kaczyńskiego może przypaść Trumpowi do gustu, a sztywne trzymanie się zasad demokracji chyba go specjalnie nie interesuje. To co do tej pory przeszkadzało nam w ułożeniu dobrych relacji z sojusznikami z Zachodu, po zwycięstwie Trumpa może stać się naszym atutem.

Trudno stwierdzić, jak Trump zinterpretuje deklarowany przez nasz rząd wzrost wydatków na wojsko. Z jednej strony pochwalił za to Polskę, z drugiej, biorąc pod uwagę, że naszym oponentem jest Rosja, sojusz z Polską w perspektywie potencjalnego konfliktu zawsze będzie obciążeniem dla USA. Trzeba również wziąć pod uwagę, że obietnice wyborcze szybko rozpłyną się w konfrontacji z realną polityką. Tak było w przypadku obietnicy likwidacji więzienia Guantanamo. Barack Obama kończy właśnie drugą kadencję, a w warunkach nieprzystających do standardów światowego strażnika demokracji nadal przebywają setki więźniów.

Jeśli spełni się drugi, bardziej optymistyczny scenariusz, Polska stanie się strategicznym partnerem USA i odpowiednikiem Izraela w Europie Środkowej, oczywiście w odpowiednio mniejszej skali i o mniejszym znaczeniu strategicznym. Nie oznacza to, że nasze PKB skoczy nagle do poziomu bliskowschodniej potęgi gospodarczej. Nie bierzcie jeszcze kredytów na poczet przyszłych zysków.

ycipk-2s941b

Polska znów stanie się dla Zachodu faktycznym lub wyobrażonym przedmurzem. Nawet jeśli dla części polskiego społeczeństwa będzie to powód do dumy, w epoce broni atomowej brzmi to jakby romantycznie od opowieści o bohaterach broniących Kresów.

Na szczęście jest jeszcze trzeci, najbardziej prawdopodobny scenariusz. Jeśli Trump kłamał w kampanii wyborczej, Polska go nie obchodzi i dla nas nic się nie zmieni.

Marcin Bartnicki, WP Opinie

Poglądy autorów felietonów, komentarzy i artykułów publicystycznych publikowanych na łamach WP Opinii nie są tożsame z poglądami Wirtualnej Polski. Serwis Opinie opiera się na oryginalnych treściach publicystycznych pisanych przez autorów zewnętrznych oraz dziennikarzy WP i nie należy traktować ich jako wyrazu linii programowej całej Wirtualnej Polski.

ycipk-2s941b
Polub WP Opinie
ycipk-2s941b
ycipk-2s941b
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2s941b